Je příjem červeného masa rizikový?

V posledních desetiletích bylo provedeno mnoho studií zkoumajících vztah mezi konzumací červeného masa a různými zdravotními riziky, včetně rizika rakoviny nebo srdečních onemocnění. Tyto studie však často přinášejí protichůdné výsledky, což může být matoucí jak pro odborníky, tak i pro laickou veřejnost. Nedávná studie se snaží vnést do této debaty nový úhel pohledu prostřednictvím inovativního metodologického postupu nazvaného jako specifikační křivková analýza (z angl. Specification Curve Analysis). V čem je tato metoda unikátní?

 

 

CO JE SPECIFIKAČNÍ KŘIVKOVÁ ANALÝZA?

 

Specifikační křivková analýza (SCA) je metoda, která zkoumá všechny možné varianty statistických analýz. Namísto tedy toho, aby se autoři zaměřili pouze na jednu nebo několik vybraných statistických analýz, které mohou např. podporovat jejich subjektivní názor na danou problematiku, provedou jich pomocí výpočetní techniky opravdu velkou spoustu – v tomto konkrétním případě na stejný set dat použili vědci 1208 různých analýz! SCA tedy poskytuje komplexní pohled na to, jak robustní je určitý výsledek napříč různými statistickými analýzami.

 

 

DESIGN STUDIE A VÝSLEDKY

 

V této studii se vědci zaměřili na rozsáhlý soubor dat z prospektivní kohortové studie NHANES, který zahrnoval informace o příjmu červeného masa a úmrtnosti z jakýchkoliv příčin.1 Vědci na tomto vzorku dat použili již zmíněnou metodu SCA, aby zjistili, jaký je vztah mezi konzumací nezpracovaného červeného masa a celkovou úmrtností. Jaké byly výsledky?

 

Výsledky této studie ukázaly, že vztah mezi konzumací červeného masa a úmrtností z jakýchkoliv příčin není tak jednoznačný, jak by se mohlo zdát z dřívějších studií. Metoda SCA odhalila, že výsledky totiž značně závisí na vybraném způsobu analýzy. Konkrétně v naprosté většině analýz nebyla zjištěna žádná souvislost mezi konzumací červeného masa a celkovou úmrtností! Ve 40 vybraných analýzách byl příjem nezpracovaného červeného masa dokonce asociován s nižší mortalitou a pouze u 8 analýz vyšla pozitivně asociace mezi vyšším příjmem a zvýšeným rizikem úmrtí ze všech příčin.

 

 

 

 

ZÁVĚR

 

Červené maso tedy není podle současných vědeckých důkazů „nezdravé“ samo o sobě, ale záleží samozřejmě na dávce, frekvenci konzumace a PŘEDEVŠÍM na jeho zpracování. Je obrovský rozdíl, pokud si každý den dáváte přesolené a přepálené steaky na grillu anebo máte 2x týdně pomalu pečené hovězí maso v troubě nebo pomalém hrnci v kontextu vyvážené a pestré stravy. V neposlední řadě také záleží na tom, s čím si ten steak dáváte a na celkové skladbě vašeho jídelníčku. Nebojte se proto jednotlivých potravin nebo látek ve výživě, ale dívejte se na stravu jako na celek. Jednou za čas ani jeden takový přepálený steak tedy nevadí a naše tělo si s tím velmi dobře poradí. Často mnohem větší negativní efekt bude mít stres po snědení takového jídla a následné výčitky.

 

Představte si člověka, který by každý den konzumoval pouze potraviny z řetězce rychlého občerstvení a jeho strava by tak byla založená na obrovském příjmu kaloricky denzních potravin, které jsou přesolené, velmi průmyslově zpracované a navíc i bohaté na nasycené tuky. Pokud by tento člověk přidal jednou týdně do svého jídelníčku zeleninový salát, asi nám dáte za pravdu, že jeho zdravotní rizika by se o tolik nesnížila a jeho špatný jídelníček by to „nezachránilo“. Proč si často myslíme, že když si jednou za nějaký čas dáme nějakou „méně vhodnou“ potravinu nebo jídlo, veškerá naše snaha o zdravý životní styl přijde vniveč? Takhle to opravdu nefunguje.

 

A pokud přece jen chcete riziko grilování nebo smažení masa minimalizovat, pracujte s naložením masa do marinády a s bylinkami, které (částečně) chrání maso před vznikem karcinogenních sloučenin při tepelné úpravě – např. heterocyklických aminů.2,3

 

Zdroje:

  1. WANG, Yumin, et al. Grilling the data: application of specification curve analysis to red meat and all-cause mortality. Journal of Clinical Epidemiology, 2024, 168: 111278.
  2. HE, Xiaomei, et al. Inhibiting effects of ginger and rosemary on the formation of heterocyclic amines, polycyclic aromatic hydrocarbons, and trans fatty acids in fried pork balls. Foods, 2022, 11.23: 3767.
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2007/06/070627124111.htm

 



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank