Zelené potraviny – zázrak nebo předražené placebo?
S příchodem jara se na nás opět vyvalily jarní detoxy a ozdravné programy, jejichž součástí bývají často tzv. zelené potraviny. Tento termín nezahrnuje všechny potraviny zelené barvy, ale pouze některé, konkrétně například mladý ječmen, chlorellu, spirulinu a další. Tyto zelené potraviny jsou prodávány jako doplněk stravy a koupíte je nejčastěji v podobě prášku nebo tablet.
Proč jsou zelené potraviny tak populární? Protože slibují doslova zázraky. Zelené potraviny jsou prezentovány jako superpotraviny s vysokým obsahem živin, vitamínů, minerálů, enzymů a antioxidantů. Mimo to obsahují také velké množství bílkovin, vlákniny a chlorofylu. Zelené potraviny pak údajně dokáží detoxikovat organismus, harmonizují ho, dodávají vám energii, podporují imunitní systém, pomáhají při hubnutí, zlepšují psychiku, zpomalují stárnutí, působí jako prevence některých onemocnění (například nachlazení, chřipky nebo dokonce rakoviny) a mají mnoho dalších zdravotních přínosů. Dokonce se můžete dočíst, že lze díky zeleným potravinám budovat svaly bez cvičení.
Zní to skvěle, že? Než však poběžíte utratit stovky až tisíce korun za balení zelených potravin, pojďme se na ně podívat blíže.
ODKUD SE BEROU ZELENÉ POTRAVINY?
Začněme zeleným ječmenem, který je nám asi nejbližší. Jedná se o mladou rostlinu ječmene, která ještě nezačala produkovat semena. V této fázi růstu je ječmen velmi bohatý na živiny, které mu pomáhají v produkci listů a semen. Výsledný produkt se z ječmene získává dvěma cestami. Prvních z nich je lisování a následné sušení šťávy z výhonků mladého zeleného ječmene. Druhou možností je sušení celé rostliny, která se poté rozdrtí na prášek. Mladý ječmen můžete nejčastěji koupit v podobě zeleného prášku nebo tablet, k dostání je i čerstvá šťáva z ječmene.
Další nejčastěji prodávané zelené potraviny, spirulina a chlorella, jsou jednobuněčné řasy. Zelenomodrá spirulina (správným názvem Arthrospira) patří mezi sinice, jednu z nejstarších skupin organismů, které existovaly již od počátku života na Zemi. Nachází se převážně ve slaných vodách v tropických a subtropických oblastech. Zelená chlorella naproti tomu žije převážně ve sladkých vodách a nalezneme ji ve fytoplanktonu jezer a rybníků a také v půdách. Výhodou chlorelly je její schopnost se velmi rychle množit a také snadné pěstování. Spirulinu i chlorellu můžete jako doplněk stravy pořídit nejčastěji v podobě kapslí nebo prášku. Chlorella se kromě toho přidává i do některých potravin nebo kosmetických, protizánětlivých a dalších přípravků. Zájem o chlorellu je také v oblasti výroby biopaliv a krmiv pro zvířata.
SÍLA ZELENÝCH POTRAVIN
Prášek z mladého ječmene je některými autory označován za nejlepší funkční potravinu a doporučován tak jako součást zdravého jídelníčku 1 (funkční potraviny jsou takové, které mají prokazatelně pozitivní přínos pro naše zdraví 2). Tento titul si zelený ječmen vysloužil díky vysokému množství obsažených živin. Najdete zde celkem 30 funkčních složek zahrnujících různé vitamíny, minerály, vysoké množství vlákniny, chlorofyl a mnoho dalších. Společně tyto látky obsažené v mladém ječmeni mimo jiné mohou podporovat spánek, posilovat imunitu,, regulovat krevní tlak, zlepšovat funkci trávicího traktu, chránit játra, snížit riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, akné, dny či depresí, napomáhat při hubnutí a v neposlední řadě mají také protizánětlivé a antioxidační účinky. Dle dostupných vědeckých publikací může působit zelený ječmen preventivně proti vzniku více než 20 chronickým onemocněním a podporovat i jejich léčbu 1.
Spirulina a chlorella jsou pak ceněny především pro svůj vysoký obsah kvalitních bílkovin, který zahrnuje celou škálu esenciálních aminokyselin. Dále jsou obě řasy zdrojem kvalitních a zdraví prospěšných mastných kyselin, polysacharidů, mnoha vitamínů, minerálů, chlorofylu, karotenoidů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Díky obsahu esenciálních aminokyselin, železa a vitamínu B12 jsou spirulina i chlorella oblíbeným doplňkem stravy mimo jiné mezi vegetariány a vegany. Chlorella byla po druhé světové válce dokonce vnímána jako nadějný zdroj vysoce kvalitní potravy, který by mohl vyřešit tehdejší krizi světového hladu [3]. Současné studie spiruliny, chlorelly a především jejich sloučenin poukazují na protinádorové, protizánětlivé, antimikrobiální, antivirové, antioxidační i další vlastnosti a také jejich schopnost vázat různé těžké kovy. Dále dokáží snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, urychlují hojení ran, posilují imunitní systém a pomáhají pacientům s atopickým ekzémem, premenstruačním syndromem, cukrovkou, kardiovaskulárním onemocněním, záněty, rakovinou, fibromyalgií, hypertenzí a ulcerózní kolitidou. Spirulina i chlorella by tak také mohly být zařazeny mezi funkční potraviny podporující lidské zdraví 4-9.
Přestože výše uvedená tvrzení o účincích a přínosech zelených potravin pocházejí z odborných vědeckých publikací, musíme je brát dost z rezervou. Přesný mechanismus působení zelených potravin na lidský organismus totiž zatím neznáme. Doposud provedené studie jsou často na zvířecích modelech, případně dostatečně nesplňují kritéria kvality. Značná část uváděných přínosů je pak vyvozena z účinků jedné konkrétní izolované látky obsažené v dané potravině. K potvrzení zmíněných účinků na člověka jsou zapotřebí rozsáhlejší studie. Zároveň je třeba brát v úvahu mnoho proměnných, jako je kvalita produktu, dávkování, aktuální stav jedince i důvody užívání zelených potravin (viz níže).
Při užívání zelených potravin se mohou objevit také některé vedlejší účinky. Například u chlorelly byly hlášeny nevolnost, zvracení a žaludeční problémy. Tablety chlorelly mohou také způsobit akutní tubulointersticiální nefritidu, která může nakonec vést k selhání ledvin 7. Kdo by si měl dát na zelené potraviny pozor, jsou pacienti s autoimunitními kožními onemocněními 10. Za zmínku též stojí, že schopnost spiruliny a chlorelly vázat těžké kovy se neprojevuje pouze v organismu, ale již ve vodě, ve které řasy žijí, což je užitečné například při čištění odpadních vod 11. Bohužel to znamená, že i výsledné produkty mohou být těžkými kovy kontaminovány 12.
“Paradoxně tedy tyto zelené potraviny, místo aby vás od těžkých kovů “detoxikovaly”, mohou být jejich zdrojem ve výživě.”
NAKUPUJEME ZELENÉ POTRAVINY
Zelené potraviny jsou v současné době prodávány jako doplněk stravy. Jako takové neprochází před uvedením na trh žádným schvalovacím procesem a na rozdíl od léčiv nemusí být jejich účinky nijak testovány. Prohlašované účinky prodejců tak mohou být často nepřesné, někdy až zavádějící či dokonce klamavé.
Kvalita jednotlivých produktů se pak může značně lišit. Jak jsme si již uvedli, například u zeleného ječmene je rozdíl v tom, zda byl prášek získán z vylisované šťávy nebo sušením celé rostlinky. Další rozdíly pak vznikají díky původu původní zpracovávané suroviny, kdy ku příkladu složení a vlastnosti spiruliny ovlivňuje prostředí (intenzita světla, pH, slanost vody, teplota, provzdušnění) i způsob, jakým je pěstována 13. Také v důsledku způsobu zpracování (např. zvolené metody sušení) jsou složení a vlastnosti výsledného produktu značně ovlivněny 14, 15. Samotné sušení může též výrazně snižovat funkční a nutriční hodnotu zelených potravin. Například u spiruliny bylo zjištěno, že jako doplněk stravy je vhodnější v čerstvé podobě, kdy si zachovává svou plnou nutriční hodnotu 5.
Dalším kamenem úrazu je způsob užívání a dávkování zelených potravin. Ty totiž nejsou nijak stanoveny. Nevíme tedy, kdy a jak je optimální zelené potraviny konzumovat. Obecně lze říci, že se dávkování bude pro každého z vás lišit v závislosti na vašem aktuálním stavu i účelu, za jakým daný doplněk stravy užíváte, stejně jako na konkrétním zvoleném produktu. Prodejci zelených potravin je často doporučují užívat několikrát denně a zároveň se vás snaží přesvědčit, že nejlepší je kombinovat všechny tři zmíněné potraviny najednou, neboť působí tzv. synergicky. Tato tvrzení a doporučení se však ve vědecké literatuře nemají o co opřít.
ZÁVĚR
Zelené potraviny, jako například mladý ječmen, spirulina či chlorella, patří zcela oprávněně mezi superpotraviny, a to díky svému vysokému obsahu zdraví prospěšných živin. To však neznamená, že je ve svém jídelníčku potřebujete. Stále platí, že základem zdravé stravy jsou celistvé potraviny, například ovoce a zelenina, které též tyto živiny obsahují. Přestože mohou mít zelené potraviny některé přínosy, stejně jako například u podobně oblíbených CBD produktů se nejedná o žádný zázrak a navíc mechanismus jejich účinku na člověka není přesně znám.
Připomeňme též, že za běžných okolností váš organismus nepotřebuje pomoci s detoxikací. K té totiž nejlépe slouží vaše vnitřní orgány, tedy játra, ledviny, lymfatický systém atd. Ve skutečnosti ve vašem těle probíhá detoxikace 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.
Zelené potraviny vám také rozhodně nepomohou zázračně a snadno zhubnout. K tomu slouží vhodně nastavená efektivní dieta s přiměřeným kalorickým deficitem. A rozhodně není možné díky užívání zelených (ani žádných jiných) potravin budovat svalovou hmotu bez cvičení. To opravdu nelze.
Co vám však rozhodně doporučujeme, je zařadit do stravy zelené potraviny v podobě různých druhů zeleniny a ovoce, jako jsou brokolice, špenát, kapusta, jablka, nebo všemožné bylinky. Tyto potraviny jsou bezesporu zdraví prospěšné. Samozřejmě nezapomínejte na pestrost a dbejte na vyvážený a nutričně bohatý jídelníček.
Autor článku: Ing. Anna Keclíková
Zdroje:
- ZENG, Yawen, Xiaoying PU, Jiazhen YANG et al. Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings. Oxidative Medicine and Cellular Longevity [online]. 2018, 2018, 1-15 [cit. 2023-03-24]. ISSN 1942-0900. Dostupné z: https://doi.org/10.1155/2018/3232080
- Functional Food Center [online]. [cit. 2023-03-25]. Dostupné z: https://www.functionalfoodscenter.net/
- Chlorella. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. Wikimedia Foundation [cit. 2023-03-26]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Chlorella
- DE LA JARA, A., C. RUANO-RODRIGUEZ, M. POLIFRONE, P. ASSUNçAO, Y. BRITO-CASILLAS, A. WÄGNER a L. SERRA-MAJEM. Impact of dietary Arthrospira (Spirulina) biomass consumption on human health: main health targets and systematic review. Journal of Applied Phycology [online]. 2018, 30(4), 2403-2423 [cit. 2023-03-26]. ISSN 0921-8971. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s10811-018-1468-4
- MA, Zengling, Faruq AHMED, Bo YUAN a Wei ZHANG. Fresh living Arthrospira as dietary supplements: Current status and challenges. Trends in Food Science & Technology [online]. 2019, 88, 439-444 [cit. 2023-03-27]. ISSN 09242244. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.tifs.2019.04.010
- SILVA, Joana, Celso ALVES, Susete PINTEUS, João REBOLEIRA, Rui PEDROSA a Susana BERNARDINO. Chlorella. In: Nonvitamin and Nonmineral Nutritional Supplements [online]. Elsevier, 2019, s. 187-193 [cit. 2023-03-26]. ISBN 9780128124918. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/B978-0-12-812491-8.00026-6
- RANI, Komal, Nidhi SANDAL a PK SAHOO. A comprehensive review on chlorella-its composition, health benefits, market and regulatory scenario. The Pharma Innovation Journal [online]. 2018, 7(7), 584-589 [cit. 2023-03-26]. ISSN 2277- 7695. Dostupné z: https://www.thepharmajournal.com/archives/2018/vol7issue7/PartJ/7-7-62-339.pdf
- KOYANDE, Apurav, Kit CHEW, Krishnamoorthy RAMBABU, Yang TAO, Dinh-Toi CHU a Pau-Loke SHOW. Microalgae: A potential alternative to health supplementation for humans. Food Science and Human Wellness [online]. 2019, 8(1), 16-24 [cit. 2023-03-26]. ISSN 22134530. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.fshw.2019.03.001
- BHATTACHARYA, Sanjib. The Role of Spirulina (Arthrospira) in the Mitigation of Heavy-Metal Toxicity: An Appraisal. Journal of Environmental Pathology, Toxicology and Oncology [online]. 2020, 39(2), 149-157 [cit. 2023-03-27]. ISSN 0731-8898. Dostupné z: https://doi.org/10.1615/JEnvironPatholToxicolOncol.2020034375
- BAX, Christina, Srita CHAKKA, Josef CONCHA, Majid ZEIDI a Victoria WERTH. The effects of immunostimulatory herbal supplements on autoimmune skin diseases. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. 2021, 84(4), 1051-1058 [cit. 2023-03-27]. ISSN 01909622. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.jaad.2020.06.037
- KUMAR, Rajesh M, J FRANKILIN a Samuel Paul RAJ. Accumulation of heavy metals (Cu, Cr, Pb and Cd) in freshwater micro algae (Chlorella sp.). PubMed [online]. National Library of Medicine, 2013 [cit. 2023-03-29]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25509955/
- GROSSHAGAUER, Silke, Klaus KRAEMER a Veronika SOMOZA. The True Value of Spirulina. Journal of Agricultural and Food Chemistry [online]. 2020, 68(14), 4109-4115 [cit. 2023-03-29]. ISSN 0021-8561. Dostupné z: https://doi.org/10.1021/acs.jafc.9b08251
- SONI, Ruma, K. SUDHAKAR a R.S. RANA. Spirulina – From growth to nutritional product: A review. Trends in Food Science & Technology [online]. 2017, 69, 157-171 [cit. 2023-03-27]. ISSN 09242244. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.tifs.2017.09.010
- ZHOU, Wei, Xiaohuang CAO, Md. Nahidul ISLAM, Huiting ZHENG, Jihua LI, Fei LIU, Yupo CAO a Yaping DAI. Comparison of hydrability, antioxidants, microstructure, and sensory quality of barley grass powder using ultra‐micro‐crushing combined with hot air and freeze drying. Food Science & Nutrition [online]. 2021, 9(4), 1870-1880 [cit. 2023-03-27]. ISSN 2048-7177. Dostupné z: https://doi.org/10.1002/fsn3.2138
- MADHUBALAJI, C., Sandeep MUDALIAR, Vikas CHAUHAN a R. SARADA. Evaluation of drying methods on nutritional constituents and antioxidant activities of Chlorella vulgaris cultivated in an outdoor open raceway pond. Journal of Applied Phycology [online]. 2021, 33(3), 1419-1434 [cit. 2023-03-27]. ISSN 0921-8971. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s10811-020-02355-2