Umělá sladidla zvyšují inzulín?
Další díl našeho seriálu je zde přímo na Vaše přání! Vaše dotazy na umělá sladidla a inzulín spolu s linky na články od paní Slimákové byly v uplynulých týdnech tématem, které Vás zajímalo nejvíce, proto si dnes tento mýtus podrobně rozebereme !
Umělá sladidla patří mezi látky, které napodobují sladkou chuť a obvykle jsou i několikanásobně sladší v porovnání s běžnými cukry, ale na rozdíl od sacharidů umělá sladidla neobsahují téměř žádné kalorie. Toho se využívá v potravinářství ke snížení energetického obsahu potravin i nápojů současně se zachováním přijatelné sladké chuti. Tyto potraviny nebo nápoje se poté označují jako “light”, “sugar free” nebo “diet”. V současné době patří umělá sladidla mezi velmi kontroverzní složky potravy a často jsou některými výživovými “experty” démonizována a koluje o nich spousta mýtů. Jednou z takových osob s velkým dosahem na internetu, která tyto mýty bohužel šíří, je i PharmDr. Margit Slimáková. Rádi bychom hned na začátek zdůraznili, že naprosto respektujeme různé odborné názory v tématech, kde je možné zvolit více přístupů a kde vědecká a lékařská komunita třeba není stále jednotná (např. můžeme dlouho diskutovat o využití ketogenních diet u morbidně obézních osob). Co ale naopak naprosto nerespektujeme, je šíření mýtů a dezinformací, které prokazatelně nejsou pravdivé, což je i tématem dnešního dílu. (Citace pocházejí z několika zaslaných článků z webu paní Slimákové)
❌ “Sladká chuť vede k uvolňování hormonu inzulinu, který ukládá krevní cukr do tkání, proto po konzumaci umělých sladidel jenž nevedou ke zvýšení krevního cukru může následovat hypoglykémie spojená s pocity hladu a následujícím přejídáním se.”
✅ Toto je snad jeden z nejčastějších a nejrozšířenějších mýtů týkajících se umělých sladidel. Vylučování inzulínu z beta buněk pankreatu (slinivky břišní) je totiž řízeno jako odpověď na vysokou hladinu glukózy v krvi, nikoliv na sladkou chuť! A jelikož většinu umělých sladidel nedokážeme strávit a vstřebat (i proto mají téměř nulovou kalorickou hodnotu), logicky tedy NEDOCHÁZÍ ANI K NÁRŮSTU HLADINY GLYKÉMIE po jejich konzumaci a tím ANI K VYLOUČENÍ INZULÍNU! Mimochodem, pokud by k vyplavení inzulínu docházelo bez nárůstu hladiny glykémie, měli bychom celkem dobrý lék na diabetes prvního typu.
❌ “Umělá sladidla byla roky propagována jako nevinná, bezpečná alternativa cukru. Ve skutečnosti mohou být ještě horší. Umělá sladidla zvyšují riziko nárůstu hmotnosti, cukrovky druhého typu a nemocí srdce. Negativně ovlivňují metabolismus a chuťové buňky, podporují tvorbu inzulinu, který napomáhá ukládat tuky. Jsou vysoce návykové.”
✅ Díky důkladnému schvalovacímu procesu umělých sladidel před jejich použitím v potravinářství se nemusíme přehnaně obávat nežádoucích účinků při dodržování přijatelných denních dávek (ADI). Z důvodu vysoké sladivosti se navíc umělá sladidla vyskytují v potravinách a nápojích jen ve velmi malých koncentracích a zdaleka se nepřibližují množství, které se běžně používá ve studiích na zvířatech při posuzování bezpečnosti. Pokud se podíváme na studie týkající se nárůstu hmotnosti, tak většina z nich naopak poukázala na opačný efekt – například při nahrazení slazených nápojů za jejich dietní varianty může dojít ke snížení tělesné váhy díky redukci kalorického příjmu, což lze považovat za vhodný postup u obézních lidí, kteří se sladkých nápojů nechtějí zříci. Také diabetikům pomáhají redukovat množství přijatých sacharidů v potravě a umělá sladidla i navzdory přesvědčení mnoha lidí nezvyšují hladinu krevního cukru (glykémie) a tím nedochází ani k vyloučení inzulínu. Co se týče zvýšeného rizika cukrovky druhého typu, nemocí srdce, negativního vlivu na metabolismus a chuťové buňky až po tvorbu závislosti, NIC TAKOVÉHO NEBYLO NIKDY prokazatelně na lidech dokázáno!
❌ “Výborné vysvětlení příčin cukrovky a inspirativní doporučení pro její terapii připravil MUDr. Mercola, a proto jsem se rozhodl předat zde přímo překlad jeho blogu.”
✅ Paní Slimáková se často ve svých článcích odvolává na jednoho z největších propagátorů alternativní medicíny v USA – doktora osteopatické medicíny se jménem Joseph Mercola. Mercola je v USA známým kritikem klasické medicíny a odpůrcem očkování, přičemž sám prodává svoje vlastní doplňky stravy a homeopatika, které podle jeho slov léčí například autismus. Na jeho nekalé praktiky a klamavou reklamu upozornila například i FDA a Mercola je dokonce i na seznamu šarlatánů quackwatch. Bohužel i přesto je jeho dosah obrovský a návštěvnost jeho webové stránky je srovnatelná s návštěvností webu Národního Institutu Zdraví (NIH). Jeho odhadovaný roční příjem v roce 2010 byl zhruba 7 milionů dolarů a pramení především z prodeje doplňků stravy a dalších produktů alternativní medicíny.
Ačkoliv jsou tedy umělá sladidla při dodržení doporučených dávek bezpečná, neznamená to, že bychom to s jejich konzumací měli přehánět. Pokud máte problém s vyšší tělesnou hmotností a nechcete si odpírat sladkou chuť, můžete bez větších výčitek občas sáhnout po dietní variantě produktu s umělými sladidly (čímž vhodně snížíte celkový obsah kalorií ve stravě). Ale pravidelné pití několika litrů dietních nápojů s umělými sladidly každý den se může negativně odrazit například na funkci střevního mikrobiomu. Pokud vám tedy jde o celkově zdravý životní styl, měli byste stále preferovat co nejméně průmyslově zpracované potraviny (které zpravidla umělá sladidla neobsahují) a k pití volit čistou vodu nebo jiné neslazené nápoje, jako je například zelený čaj. I přesto ale není nějaké démonizování umělých sladidel na místě.
Pokud se Vám článek líbil, budeme velice rádi za sdílení i za zaslání dalších podnětů a článků, které obsahují nesmysly a nepravdy o výživě 📧. Velice rádi je pro Vás zpracujeme do dalších dílů NUTRI-MYTHBUSTERS!