Sportovní doplňky stravy

▶️ Jblanke tady první díl nového seriálu NUTRI-MYTHBUSTERS! Jak jsme Vám naznačili ve včerejší upoutávce, velmi nás překvapilo, kolik nepravd o výživě se objevuje i v mainstreamových médiích a známých časopisech 📺📰, které bychom jinak považovali za solidní zdroj informací🤔🤥. To je bohužel příklad i červencového vydání časopisu 21.století, ve kterém vyšel článek “Sportovní doplňky stravy: Co od nich čekat?”. Jen pro zajímavost, autor tohoto článku o suplementech ve stejném vydání časopisu píše také o prasečích výkalech, vojenství, historii, ekologii a psích plemenech🐷🐶. Níže uvádíme přesné citace z článku a pod ně vždy přidáváme komentář, který tyto informace ze článku uvádí na pravou míru.

 

“Pozor však na tuky živočišné (nasycené mastné), které zvyšují hladinu cholesterolu, zabraňujícího odbourávání tuků.”

Cholesterol je tělu vlastní látka, kterou syntetizují všechny buňky lidského těla. Cholesterol je pro nás nepostradatelný a je zodpovědný za integritu našich buněčných membrán, ve kterých je hojně obsažen. Z cholesterolu se také syntetizují steroidní hormony (včetně testosteronu) a vitamin D. Cholesterol ŽÁDNÝM ZPŮSOBEM NEZABRAŇUJE ODBOURÁVÁNÍ TUKŮ.

 

“Podobně jako u potravin je však také u suplementů vhodné číst etikety, a vyhýbat se tak výrobkům s karcinogenními umělými sladidly a dalšími nežádoucími látkami ve složení.”

Všechna sladidla schválená a používaná v EU prošla důkladným testováním a posouzením z hlediska zdravotní nezávadnosti a jsou tedy pro nás v mezích doporučených dávek bezpečná. Poplašné zprávy o karcinogenních účincích byly založeny na výzkumu na laboratorních myších, kterým se podávaly extrémně vysoké dávky, kterým se běžný člověk nemůže ani zdaleka přiblížit (musel by například vypít 2000 plechovek dietní coly denně). Více se dozvíte v článku “JSOU UMĚLÁ SLADIDLA NEBEZPEČNÁ?” na našem webu, kde se tématem umělých sladidel zabýváme do hloubky.

 

”Valná většina kreatinu je uložena v kostech. Pouze přibližně 5 % je uloženo mezi mozek, játra, ledviny a varlata.”

Jak jistě víte, kreatin v těle vytváří látku zvanou kreatin fosfát, která je obsažena především ve svalech a je zdrojem krátkodobé energie pro intenzivní svalovou činnost jako je například silový trénink nebo sprinty. V odstavci o kreatinu vůbec svalová tkáň nebyla uvedena, přitom přibližně 95 % KREATINU SE VYSKYTUJE VE SVALECH a nikoliv v kostech. Chyba ve článku zřejmě vznikla špatným překladem slovního spojení “skeletal muscle” z anglické wikipedie: “95% of the bodies creatine stores are found in the skeletal muscle and the remaining 5% is distributed in the brain, liver, kidney, and testes”.

 

“Nadbytečné množství kreatinu musejí zpracovávat ledviny, které se tak mohou dlouhodobou činností poškodit. Dalšími problémy při neuváženém užívání mohou být ledvinové kameny či žaludeční problémy.”

Pokud nemáte nemocné ledviny, SUPLEMENTACE KREATINU NENÍ PRO VAŠE LEDVINY NIJAK ŠKODLIVÁ. Pozor by si měli dát pouze lidé s onemocněním ledvin a ti, kteří užívají diuretika.

 

“Navíc při dlouhodobém užívání kreatinu dochází k tomu, že si tělo na zvýšené dávky této látky zvykne a po vysazení přípravku již nedokáže vytvářet látku samo od sebe.”

Tato věta také není pravdivá. Naše tělo sice při suplementaci kreatinu sníží jeho endogenní (vnitřní) produkci, ale po vysazení kreatinu se postupně jeho tvorba vrátí zpět do normálu.

 

“Až příliš mnoho bílkovin vytvoří tlak na ledviny, které to může trvale poškodit.”

Podle současného vědeckého poznání nemá ani dlouhodobě zvýšený příjem bílkovin v rozmezí 1,5 – 2,2 g/kg u zdravých lidí žádný negativní efekt na ledviny a u sportovců až do výše 3 g/kg. Je třeba jen dodržovat 3 jednoduché zásady: 1) dodržovat pitný režim (při vyšším příjmu bílkovin je vhodné navýšit i příjem vody) 2) nenavyšovat množství bílkovin skokově, ale postupně (při skokovém zvýšení by se opravdu zdravotní problémy mohly vyskytnout) 3) držet se zásad racionálního stravování a uzpůsobit příjem bílkovin svým specifickým cílům a požadavkům.

 

“Spalovače můžeme rozdělit na tři skupiny: … na skupinu stimulační (kofein, efedrin, forskolin)”

Efedrin nepatří v EU mezi doplňky stravy, ale jedná se o dopingovou látku uvedenou na seznamu zakázaných látek světové antidopingové agentury WADA.

 

📚 Pokud se Vám první díl našeho nového seriálu líbil, budeme velice rádi za sdílení i za zaslání dalších podnětů a článků, které obsahují nesmysly a nepravdy o výživě 📲📧. Velice rádi je pro Vás zpracujeme do dalších dílů NUTRI-MYTHBUSTERS! 📝blank

 



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank