Kombinace rostlinných proteinů vs. syrovátka
V posledních letech (a ještě intenzivněji v posledních měsících kvůli manipulativnímu dokumentu The Game Changers) se vedou dlouhé diskuse o tom, zdali jsou ve sportovní výživě rostlinné proteiny ekvivalentní živočišným proteinům. Ať už ve smyslu biologické hodnoty a dalších ukazatelů aminokyselinového spektra a “kvality proteinů”, vlivu na stimulaci proteosyntézy apod.
Jak ukázala nedávno publikovaná studie, která srovnávala směs rostlinných bílkovin a syrovátkový izolát z hlediska jejich vlivu na zvýšení esenciálních aminokyselin v krvi, veganské proteiny jsou v tomto ohledu podřadné ve srovnání se syrovátkovým proteinem!
Autoři v této unikátní, dvojitě-zaslepené a randomizované, studii totiž vyrovnali v jednotlivých směsích bílkovin nejen množství esenciálních aminokyselin, ale i leucinu a dokonce i PDCAAS (jeden z ukazatelů kvality bílkovin)! A následně sledovali jejich vliv na zvýšení hladiny esenciálních aminokyselin v krvi 4 hodiny po konzumaci proteinu.
I přesto, že směsi veganských proteinů obsahovaly o cca 30 % více celkových bílkovin (a stejné množství leucinu i EAA), došlo po jejich konzumaci k o cca 30 % nižšímu zvýšení esenciálních aminokyselin v krvi ve srovnání se syrovátkovým izolátem! Tato studie tak opět demonstruje naprosto nezastupitelnou roli syrovátky ve sportovní výživě.
Pokud Vás zajímají ty nejnovější vědecky podložené informace z oblasti doplňků výživy pro zvýšení sportovního výkonu, svalové hypertrofie a síly, rádi bychom doplnili, že náš nový E-book Suplementuj efektivně vychází na přelomu února a března a v současné době zbývají poslední desítky kusů za zvýhodněnou předprodejní cenu!
Zdroj:
BRENNAN, Jessica L., et al. Differential Responses of Blood Essential Amino Acid Levels Following Ingestion of High-Quality Plant-Based Protein Blends Compared to Whey Protein—A Double-Blind Randomized, Cross-Over, Clinical Trial. Nutrients, 2019, 11.12: 2987.