Korelace neznamená kauzální vztah
▶️ Jak jste si včera užili Halloween ?♂️?? Dnes si k tomu dáme jeden trošku odlehčený příspěvek s tématickou fotkou dýně ?, který včera publikovala stránka I fucking love science s doprovodným textem: “jaká je nejstrašnější věc? Odvozovat kauzalitu z korelace”. A ačkoliv my považujeme za nejstrašnější věc ve výživě šarlatány ?, kteří lidem vědomě a přímo lžou ?, aby jim prodali své produkty?, zaměnování korelace a kauzality je možná hned druhý největší problém.
✅ To, že spolu dvě veličiny korelují, automaticky neznamená příčinný (kauzální) vztah?. S lehkou nadsázkou níže přidáváme dva příklady: graf rostoucího výskytu autismu a nárůstu prodeje organických potravin?. Na první pohled by si hned někdo mohl říci, že korelace 0,99 je přece jasný důkaz, že organické potraviny způsobují autismus. Aneb klasické “náhoda? Nemyslím si.” ? Ve skutečnosti spolu ale tyto dva jevy absolutně nijak nesouvisí, tak jako spolu nesouvisí veličiny na druhém grafu – počet utopených lidí?♀️ a počet uzavřených manželství, přestože zde je také vysoká korelace 0,95 ?
✅ A tak je to ale i s celou řadou dalších témat ve výživě člověka ?, které mohou mít v grafu podobnou křivku a korelovat, ale to automaticky neznamená, že se tyto veličiny navzájem jakkoliv ovlivňují a jedna je příčinou druhé. Např. ani nárůst výskytu nějakého onemocnění a nárůst konzumace nějaké potraviny/látky automaticky neznamená, že spolu tyto dvě věci souvisí, tak jako spolu nesouvisí nárůst autismu a nárůst konzumace organických potravin ? Bohužel, této neznalosti veřejnosti o rozdílu mezi kauzalitou a korelací často využívají šarlatáni pro podporu svých extrémních tvrzení a doporučení. Tak si na ně nejen dnes dejte velký pozor ? ! PS: A nezapomeňte zítra na Dušičky ?