Káva s DOPINGEM: lži vs. fakta

Káva s DOPINGEM: lži vs. fakta

 

Po našem článku o kávě na hubnutí obsahující dopingové látky z minulého týdne nám přišlo v historii našeho Institutu největší množství výhrůžek, vulgárních nadávek a osobních útoků od prodejců těchto produktů. V našem článku jsme upozornili na nezpochybnitelná fakta, že produkt obsahuje dopingové látky, a proto to zkrátka není žádný “šetrný a zdravý způsob hubnutí”, ale užívání má svoje zdravotní rizika a kontraindikace. Kromě urážek a zastrašování řešil velký počet prodejců těchto produktů celou věc tak, že lidem, kteří náš článek sdíleli, zasílali soukromými zprávami několik verzí “vyjádření od šéfky”, který měl informace v našem článku zpochybnit a zároveň poškodit dobré jméno autorů i Institutu Moderní Výživy. Děkujeme, že jste nám printscreeny těchto zpráv zasílali, velmi rychle se nám povedlo alespoň část této prodejní sítě rozplést. Prodej těchto produktů se netýká jen několika blogerek a fitnessek, ale ve skutečnosti je daleko větší než jsme si vůbec mysleli a zahrnuje v tuto chvíli několik stovek lidí v ČR. Ti jsou v rámci MLM cíleně organizování několika osobami, kteří jim dávají návody, jaké statusy, texty a srovnávací fotografie “klientů” o hubnoucí kávě sdílet. Jejich aktivity již nyní řeší příslušné orgány státní správy. V našem dnešním článku bychom nyní rádi reagovali na jednotlivé “argumenty” těchto prodejců a také na jejich praktiky, kterými své produkty propagují.

 

 

 

❌ “Lžete! Žádnej doping to neobsahuje! Ty vaše pochybný weby nejsou žádnej důkaz!”

 

Pokud jsou pro Vás webové stránky Antidopingového výboru ČR anebo Dánské veterinární a potravinářské správy (která před produktem varovala 20.9.) pochybné, stačí se podívat přímo na web VÝROBCE TÉTO KÁVY! Přímo výrobce této kávy na svém vlastním webu varuje, že produkt dopingové látky obsahuje (“Not Wada Compliant. Not compliant in many international countries.” – pozn. WADA je World Anti-Doping Agency). Přijde nám neuvěřitelné, že ještě ve středu 2.10. se tu s námi desítky prodejců této kávy pod předešlým článkem hádali o tom, že jsme si to vymysleli a tento produkt žádné dopingové látky neobsahuje. Někteří to pod svými statusy píší dokonce ještě nyní a další tvrdí, že PEA je jiná látka a není to doping, přestože sám výrobce na svém webu uvádí, že ano. Jinými slovy, stovky MLM prodejců doporučovali a prodávali poslední měsíce tento produkt lidem, aniž by věděli co produkt obsahuje a aniž by si přečetli stránky výrobce! (A někteří dokonce nebyli schopní přispustit a přiznat tento fakt ani potom, co printscreen z webu výrobce viděli, a psali nám, že to je “hnusný konkurenční boj”. Ne, není. To je web výrobce produktu, který tu v ČR přeprodáváte). Printscreen z webu výrobce najdete níže.

 

 

❌ “Lžete! Není to škodlivý! Fenylethylamin se vyskytuje i v potravinách jako je čokoláda. To by měl vysokej krevní tlak a pozitivní dopingovej test každej, kdo si dá čokoládu nebo květák! Jste úplně blbý!”

 

Rozdíl mezi jedem a lékem je v dávce. V potravinách fenyletylamin sice skutečně najdeme, ale pouze ve stopových koncentracích. PEA v potravinách vzniká buď mikrobiální fermentací anebo tepelnou úpravou. V jedné studii (Pastore et. al, 2005) byl detekční limit PEA stanoven na 3 mg/kg v čokoládě a tento limit nebyl překročen. Obsah PEA v čokoládě je tedy nižší než 3 mg/kg. V doplňcích stravy se obvykle užívají dávky kolem 500 mg/den (nikoliv na kg!). To znamená, že pokud by produkt hubnoucí kávy obsahoval v denní dávce 2,4 g cca 500 mg PEA, na kilogram produktu je to kolem 208 333 mg. Jinými slovy, v této kávě na hubnutí je PEA řádově cca STOTISÍCKRÁT VÍCE než kolik je této látky v čokoládě. Díky tomu po snězení čokolády opravdu nikdo nebude mít pozitivní dopingový test ani vysoký krevní tlak, protože obsažené množství v čokoládě je o několik řádů nižší pod hranicí detekce a nebude mít prakticky žádné biologické účinky.

 

 

❌  “Lžete! Fenyletylamin se přirozeně vyskytuje i v lidským těle v mozku. Píšou to na Wikipedii! Takže to nemůže být doping! A nemůže to být přece pro tělo nebezpečný, když to je přirozeně v těle, to dá rozum. To musel napsat nějaký zhrzený zakomplexovaný fitnessák!“

 

Inzulín se také přirozeně vyskytuje v lidském těle. Pokud ale člověk aplikuje vyšší dávku inzulínu (např. diabetik anebo zdravý sportovec užívající inzulín jako doping), může ho to okamžitě zabít, i když se jedná o tělu vlastní látku. Na životě Vás může ohrozit i pouhý desetinásobek běžné dávky inzulínu pro diabetika. Přitom PEA je v kávě na hubnutí obsažené cca STOTISÍCINÁSOBNÉ množství, než jaké přirozeně přijmeme z potravin. Stejně tak jsou testosteron i růstový hormon látky přirozeně se vyskytující v lidském těle. Obě látky jsou přitom také na seznamu dopingových látek a jejich užívání je prokazatelně spojené s celou řadou zdravotních rizik a vedlejších účinků. I když to jsou tělu vlastní látky, ale aplikují se ve vyšším množství, než jaké se v těle přirozeně vyskytuje.

 

 

❌  “Lžete! Moje trenérka tu kávu užívá, daruje plazmu, byla na krevních testech a žádnej doping jí tam nenašli a výsledky krve i krevní tlak má v pořádku! Jste hloupý opice, co nerozumí chemii.”

 

Při odběru krve na kontrole u lékaře se provádí nejčastěji tzv. biochemické vyšetření nebo krevní obraz pro zjištění přítomnosti infekce. Při běžném odběru krve se ale neprovádí vyšetření plynovou chromatografií na zjištění přítomnosti dopingových látek nebo drog. Dokonce i při odběru krevní plazmy se krev testuje na přítomnost protilátek proti krví přenositelným onemocněním (např. žloutenka, virus HIV apod.) a případně jaterní testy u prvodárců, nikoliv však na přítomnost dopingu či drog. Když bude biochemie a protilátky v pořádku, plazmu Vám odeberou, i když budete zrovna užívat dopingové látky. Jinými slovy, můžete užívat 5 druhů zakázaných anabolických steroidů a krevní obraz (ale třeba i krevní tlak) mít v pořádku. Je proto snad užívání anabolických steroidů zdravé a bez rizik jen proto, že je užívá Vaše trenérka a zatím má krevní obraz i krevní tlak v pořádku?

 

 

❌  “Lžete! Je to naprosto bezpečný! Konzultovala jsem to s mojí doktorkou a ta mi řekla, že to můžu užívat! Tak si nechte ty svoje rozumy pro sebe, vy pologramotní debi*ové!”

 

ŽÁDNÝ LÉKAŘ V EU by nikdy vědomě neměl schválit užívání žádného produktu obsahující dopingové látky a stimulanty, na kterém NENÍ UVEDENÉ OBSAŽENÉ MNOŽSTVÍ ve složení produktu (v USA je totiž přípustné schovat složení za “proprietary blend”, něco takového v EU možné není a každý produkt musí mít ve složení přesné množství obsažených látek, např. “kofein 60 mg”, “extrakt ze zeleného čaje 50 mg”, “synefrin 20 mg” apod.). Tato káva na hubnutí má své složení schované za “Proprietary blend 2,4 g”, ve kterém není uvedené, kolik jedna dávka produktu obsahuje přesně kofeinu či fenyletylaminu a dalších látek. Obsahuje jedna dávka 50 mg fenyletylaminu nebo 500 mg? Obsahuje jedna dávka produktu 60 mg kofeinu nebo 400 mg kofeinu? Každý, kdo někdy užíval kofein dobře ví, že je obrovský rozdíl, zdali si před tréninkem dáte 60 mg nebo 400 mg kofeinu. Jak vůbec někdo může hovořit o bezpečnosti a tvrdit, že užívání schválil lékař, když ani nikdo z prodejců nezná přesné množství obsažených látek a lékař je proto ani nemůže posoudit? Lékař Vám také neřekne “užívejte při chřipce paralen”, ale “užívejte při chřipce 3x denně 500 mg paralenu”. 1500 mg paralenu za den Vám totiž může pomoci snížit bolest a horečku, 15 000 mg za den (tedy “jen” 10násobné množství) Vám může způsobit selhání jater a případně i smrt. A to se jedná o volně prodejný lék! Tvrdit o produktu, že je bezpečný bez znalosti přesného složení, je naprostá lež. O běžné kávě lze jistě říci, že je bezpečná, ale jak působí a jaká je bezpečnost kombinace kofeinu, fenyletylaminu a DMHA a dalších látek V NEZNÁMÉM MNOŽSTVÍ v tomto doplňku stravy nedokáže nikdo objektivně říci.

 

 

❌  “Lžete! Káva na hubnutí je v Británii schválená organizací DSA, kde museli splnit ty nejpřísnější podmínky! Lidi nebuďte hloupý ovce a ověřujte si informace. Přes dvě stě hloupých opic jim ten článek sdílí a lajkuje, lidi proberte se dop*dele!”

 

Každý, kdo umí alespoň trochu anglicky, si může snadno ověřit, že DSA je “Direct Sales Association”, tedy organizací, která sdružuje přímé prodejce. Není to žádná oficiální organizace jako např. FDA (Food and Drug Administration) či EFSA (European Food Safety Authority), která by hodnotila BEZPEČNOST daných produktů. Mezi členy DSA je mimo Valentus třeba i Herbalife, jehož produkty prokazatelně způsobily několik úmrtí a závažných intoxikací (např. Philips et. al, 2019, Stickel et. al, 2009). DSA tedy opravdu žádným způsobem neschvaluje a nehodnotí bezpečnost produktů.

 

 

❌ “Lžete! Jedná se o 100% přírodní produkt, výrobce to má doložené. Lidi nevěřte jim, vždyť ti borci si musej něco píchat do p*dele, podívejte se na jejich fotky.”

 

Výrobce PŘÍMO NA OBALU produktu uvádí “nature identical synthesis of…” Jak s americkým výrobcem jednotliví prodejci asi komunikují, když neovládají ani tuto úroveň angličtiny? Opět výrobce PŘÍMO NA PŘEBALU produktu přiznává, že některé látky jsou vyrobeny uměle syntézou, přičemž výsledný produkt je (téměř) identický, ale nejedná se o žádný přírodní výtažek. Důvodem je právě to, že v “přirozených” rostlinných zdrojích je množství některých látek jako např. PEA či DMHA jen stopové a cca desetitisícinásobně až stotisícinásobně menší než kolik je v suplementu. A ještě jeden jednoduchý příklad za všechny – hubnoucí káva obsahuje prokazatelně acetyl-L-karnitin, je to uvedené na přebalu. Karnitin se do suplementů vyrábí nejčastěji biotechnologickými postupy v laboratoři pomocí biotransformace butyrobetainu nebo krotonobetainu pomocí mikroorganismů. Propagovat hubnoucí kávu jako 100% přírodní produkt obsahující nějaké výtažky z bylinek je zkrátka rovná lež. A konečně ještě jedna věc – to že je nějaká látka přírodní automaticky neznamená, že je bezpečná a prospěšná. Jed muchomůrky zelené je také přírodní a může vás zabít. Látky v náprstníku jsou přírodní, ale jsou prudce jedovaté a mohou vás zabít, a přesto se používají ve farmacii v mnohem menších koncentracích. Jed zmije nebo včely jsou také přírodní, přesto mohou děti anebo alergické osoby zabít. Ve skutečnosti se v přírodě vyskytuje ohromné množství látek, které jsou pro člověka toxické a přírodní automaticky neznamená bezpečné.

 

UPOZORNĚNÍ!

 

Rádi bychom upozornili všechny agresivní prodejce těchto produktů, že každý člověk nese odpovědnost za vše, co napíše na internetu a sociálních sítích. Pokud budou pokračovat osobní útoky, výhrůžky a hlavně šíření lživých tvrzení o obou autorech tohoto i minulého článku, celou věc předáme po konzultaci s naším právním zástupcem orgánům činným v trestním řízení. Zároveň velice děkujeme všem našim čtenářkám a čtenářům za zasílání printscreenů z uzavřených FB skupin i soukromých konverzací, kde jsou tyto věci prodejci kávy cíleně a organizovaně šířeny s cílem poškodit kredit Institutu Moderní Výživy. Také moc děkujeme, že jste nám svými informacemi a printscreeny klamavých zdravotních tvrzení a zpráv od jednotlivých “blogerek” pomohli rozkrýt velkou část sítě prodejců tohoto produktu. Celou věc již řeší příslušné orgány státní správy.

 

! Aktualizace! 

 

Potravinářská inspekce varuje: káva Valentus škodí zdraví!

 

 

 

 

Zdroje:

 

COHEN, Pieter A., et al. Four experimental stimulants found in sports and weight loss supplements: 2-amino-6-methylheptane (octodrine), 1, 4-dimethylamylamine (1, 4-DMAA), 1, 3-dimethylamylamine (1, 3-DMAA) and 1, 3-dimethylbutylamine (1, 3-DMBA). Clinical toxicology, 2018, 56.6: 421-426. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15563650.2017.1398328?journalCode=ictx20

 

PASTORE, Paolo, et al. Determination of biogenic amines in chocolate by ion chromatographic separation and pulsed integrated amperometric detection with implemented wave-form at Au disposable electrode. Journal of chromatography A, 2005, 1098.1-2: 111-115. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16314166/

 

PAWAR, Rahul S.; GRUNDEL, Erich. Overview of regulation of dietary supplements in the USA and issues of adulteration with phenethylamines (PEAs). Drug testing and analysis, 2017, 9.3: 500-517. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/dta.1980

 

PHILIPS, Cyriac A., et al. Slimming to the Death: Herbalife®-Associated Fatal Acute Liver Failure—Heavy Metals, Toxic Compounds, Bacterial Contaminants and Psychotropic Agents in Products Sold in India. Journal of clinical and experimental hepatology, 2019, 9.2: 268-272. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0973688318306546

 

STICKEL, Felix, et al. Severe hepatotoxicity following ingestion of Herbalife® nutritional supplements contaminated with Bacillus subtilis. Journal of hepatology, 2009, 50.1: 111-117. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016882780800634X

 

WANG, Mei, et al. 1, 5-Dimethylhexylamine (octodrine) in sports and weight loss supplements: Natural constituent or synthetic chemical?. Journal of pharmaceutical and biomedical analysis, 2018, 152: 298-305. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29454882
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1538/octodrine

Tags:


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank