Potravinářská inspekce varuje: káva Valentus škodí zdraví!

Rok a čtvrt po tom, co jsme 1. října 2019 poprvé upozornili na zdraví nebezpečnou „kávu na hubnutí“ s obsahem dopingových látek ze skupiny amfetaminů, Státní zemědělská a potravinářská inspekce dne 17. 12. 2020 před tímto produktem konečně oficiálně varovala a označila ho jako doplněk stravy škodlivý pro lidské zdraví. Vzhledem k tomu, že jsme kvůli našim článkům o tomto produktu dostali největší množství urážek a výhrůžek v historii našeho Institutu (i jednu velmi úsměvnou předžalobní výzvu), a vzhledem k tomu, že ilegální prodej této „kávy na hubnutí“ v ČR a na Slovensku stále masivně pokračuje, přinášíme Vám po více než půl roce aktuální informace o této kauze. Nejprve si celou kauzu shrneme, následně si rozebereme, co vyplývá z varování Potravinářské inspekce, a nakonec si podrobně vysvětlíme nejčastější lži prodejkyň této kávy na hubnutí s dopingem.

 

 

1. Shrnutí celé kauzy

 

V létě 2019 nám začaly chodit první zmínky a podněty od našich čtenářů o nové „zázračné kávě na hubnutí“ z USA, které influencerky a prodejkyně v různých FB skupinách začínaly ve velkém prodávat s tvrzeními jako „zdravé a šetrné hubnutí bez nutnosti cvičení a omezování se v jídle“.  To je samozřejmě samo o sobě úsměvné a nejprve jste tomu nevěnovali žádnou pozornost. Když jsme ale poprvé uviděli složení tohoto produktu, byli jsme v šoku. V době psaní prvního článku v září 2019 totiž tento produkt obsahoval dvě zakázané dopingové látky ze skupiny stimulantů – phenylethylamin (fenetylamin, PEA) a octodrin (2-amino-5-methylheptane, DMHA). Mezi vedlejší účinky těchto zakázaných stimulantů patří zvýšení krevního tlaku, tachykardie, srdeční palpitace, bolesti hlavy, nevolnost, úzkost, únava a pocit nedostatku energie po odeznění účinku a hlavně také riziko vytvoření závislosti. Vedle zdravotních komplikací jste kvůli užívání této kávy mohli mít pozitivní dopingový test na soutěži jako sportovci a zároveň i pozitivní test na drogy (na amfetaminy) při běžné policejní silniční kontrole, při autonehodě anebo při testu na drogy ve Vašem zaměstnání.

 

HLAVNÍ PROBLÉM prodeje této kávy s dopingem je skutečnost, že prodejkyně této kávy tato zdravotní rizika, obsah dopingových látek anebo možný pozitivní test na drogy popíraly a POPÍRAJÍ, před žádnými těmito riziky spotřebitele při prodeji NEVARUJÍ a naopak kávu lživě propagují se slovy „přírodní, zdravé a šetrné hubnutí, které pomáhá i se zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak“. Přitom se jedná o mix několika silných stimulantů, po kterém můžete mít pozitivní dopingový a drogový test. Zatímco samotný výrobce Valentus v USA tato zdravotní rizika i možnost pozitivního testu na doping uvádí, prodejkyně v ČR, které tuto kávu prodávají ilegálně ve formě pyramidového přímého prodeje v rámci multi-level marketingu, tato rizika lidem cíleně zamlčují a hrubě jim lžou, že se jedná o přírodní a šetrný produkt. Přitom pro osoby s vysokým krevním tlakem, poruchami srdečního rytmu, cukrovkou, onemocněním ledvin anebo dokonce pro kojící ženy, které chtějí hubnout po porodu, je to vysoce zdraví nebezpečný produkt. V době psaní prvního článku před tímto produktem a jeho riziky varovala 20. září 2019 např. Dánská veterinární a potravinářská správa. Výrobce Valentus v průběhu roku 2019 na základě stížností následně složení výrobku upravil a odstranil látku octodrin. Nicméně až k dnešnímu dni je v produktu stále obsažena dopingová látka fenylethylamin (PEA), což je silný stimulant ze skupiny amfetaminů s výše uvedenými zdravotními riziky a rizikem závislosti, po kterém můžete mít navíc pozitivní dopingový anebo drogový test. Umělé přidávání PEA do potravin a doplňků výživy je z těchto důvodů v EU a v ČR zakázané (na rozdíl od USA, kde není tak vysoká ochrana spotřebitele) a prodej tohoto produktu je u nás ilegální. Toho jsou si prodejkyně vědomy, a proto se tento produkt neprodává v žádných fyzických prodejnách a eshopech jako jiné doplňky výživy, ale prostřednictvím mnoha influencerek, uzavřených skupin na Facebooku a přímého prodeje, kdy prodejkyně soukromými zprávami oslovují potenciální zákaznice.

 

Pro nás bylo v říjnu 2019 ale nejvíce šokující zjištění, že velká část prodejkyň kávy a influencerek o přítomnosti dopingové látky v produktu nevěděla a v diskusích pod našimi dvěma články (z 1. října a 7. října 2019) se s námi hádaly, že to žádnou dopingovou látku neobsahuje. A to přestože je tato dopingová látka PŘÍMO UVEDENÁ VE SLOŽENÍ produktu a samotný výrobce Valentus před obsahem dopingové látky sám varuje na svých webových stránkách (na stránce sjeďte až dolů a podívejte se na úplně poslední řádek): „Not WADA Compliant. Not compliant in many international countries.„. WADA je Světová antidopingová agentura, která vydává seznam zakázaných dopingových látek pro sportovce, který je závazný pro všechny země, které chtějí vyslat své sportovce na Olympijské hry nebo třeba na mistrovství světa v hokeji. Pokud produkt nějakého výrobce není „WADA compliant“, znamená to, že obsahuje nějakou zakázanou látku ze seznamu WADA. Je tedy opravdu neuvěřitelné, když si uvědomíte, že prodejkyně a influencerky prodávaly kávu s obsahem dopingové látky a propagovaly jí jako „zdravé a šetrné hubnutí“ a ani si nepřečetly složení tohoto produktu a webovou stránku výrobce! A pouze do statusů kopírovaly dodané přeložené texty z angličtiny „nemusíš cvičit a omezovat se v jídle, sen každé ženy“. Proto si opravdu dejte velký pozor, od koho na internetu kupujete doplňky výživy. Vysoká sledovanost nějaké influencerky není ani omylem záruka kvality ani odborné kvalifikace a elementárních znalostí o výživě a zdraví.

 

 

Protože ilegální „podpultový“ prodej této kávy pokračoval i v roce 2020, Česká televize o tomto produktu natočila reportáž v pořadu Černé ovce, ve které zazněly vyjádření zástupců oficiálních organizací, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní zdravotní ústav, Ústav chemie přírodních látek VŠCHT a také vyjádření nezávislého advokáta v otázce odpovědnosti za poškození zdraví anebo za právní důsledky (ztráta řidičského oprávnění při pozitivním testu na drogy při policejní kontrole apod.). Zástupci těchto oficiálních organizací v reportáži před touto kávou varovaly.  Prodejkyně na to reagovaly tím, že tuto reportáž označily za „hnusný konkurenční boj“ a v uzavřených skupinách na Facebooku anebo zákaznicím tvrdily lži, že proběhl s Českou televizí soud a Česká televize se musela omluvit a tuto reportáž stáhnout. To jsou lži a můžete si to jednoduše ověřit tím, že se na tuto epizodu můžete podívat jedním kliknutím na webu České televize 🙂

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/220452801080406/

 

 

2. Co vyplývá z varování Potravinářské inspekce?

 

Jak jsme zmínili už v úvodu článku, rok a čtvrt po tom, co jsme na tuto nebezpečnou „kávu na hubnutí“ s obsahem dopingu upozornili v našem článku, Státní zemědělská a potravinářská inspekce dne 17. prosince 2020 označila konečně tento produkt jako „doplněk stravy škodlivý pro lidské zdraví“. Ze zjištění a laboratorních rozborů Státní zemědělské potravinářské inspekce vyplývají 2 klíčové informace:

 

1) Ze 4 odebraných vzorků ze 4 různých šarží této „kávy na hubnutí“ obsahovala jedna šarže tak vysoké množství fenylethylaminu (PEA), že SZPI musela vyhodnotit tuto potravinu jako škodlivou pro lidské zdraví. Naopak 3 jiné analyzované šarže obsahovaly buď jen stopové množství PEA a jeden vzorek dokonce nulové množství PEA (přestože je PEA uveden ve složení na přebalu produktu!), kvůli čemuž dle definovaného hodnocení rizika nepředstavovaly tyto šarže riziko pro lidské zdraví. Prodejkyně této kávy tak nyní od 17. 12. 2020 všem zákazníkům tvrdí, že se jednalo jen o jednu špatnou šarži o ostatní jsou v pořádku. Realita je ale taková, že výrobce nikde NEUVÁDÍ MNOŽSTVÍ obsaženého PEA na přebalu produktu a prodejkyně kávy samy neví a nemohou Vám nijak garantovat, kolik PEA obsahuje šarže, kterou Vám zrovna prodávají. Chcete si tedy zahrát „ruskou ruletu“ s vlastním zdravím? To znamená, že při nákupu tohoto produktu bude možnost jednu ku čtyřem, že dostanete šarži s vyšším obsahem PEA, která Vám prokazatelně může poškodit Vaše zdraví? Některé prodejkyně jdou nyní ve lžích ještě dál a tvrdí, že se jednalo o americkou šarži a v Evropě jsou dostupné jiné šarže, které jsou v pořádku. To je samozřejmě nesmysl, protože SZPI má působnost v ČR a všechny 4 odebrané vzorky byly odebrané v ČR, přičemž jeden z nich obsahoval takové množství PEA, že SZPI musela označit tento produkt jako škodlivý pro lidské zdraví.

 

 


https://www.szpi.gov.cz/clanek/potravinarska-inspekce-varuje-pred-doplnkem-stravy-skodlivym-pro-lidske-zdravi.aspx

 

2) Z hodnocení rizika SZPI jasně vyplývá, že pokud bylo ve vzorku „kávy na hubnutí“ zjištěno vysoké množství PEA, musela SZPI označit tento produkt za škodlivý pro lidské zdraví, zatímco když bylo v produktu stopové nebo nulové množství PEA, tento produkt SZPI neoznačila dle hodnocení rizika jako produkt škodlivý pro lidské zdraví. Z toho jasně vyplývá, že hlavní zdravotní riziko v tomto produktu představuje obsah dopingové látky fenylethylamin (PEA), jak už tu více než rok říkáme! Vzpomínáte si na to, jak prodejkyně této kávy spotřebitelům celý rok tvrdily, že lžeme, protože PEA se vyskytuje i v čokoládě, plísňových sýrech anebo v lidském těle, že je to hormon lásky, a tak nejde, aby to byla dopingová látka a škodila lidskému zdraví? A to i přestože je tato látka uvedena na Seznamu zakázaných dopingových látek WADA / Antidopingového výboru ČR? Tady máte od Potravinářské inspekce jasné potvrzení toho, že právě obsah PEA je škodlivý pro lidské zdraví! Jak je to možné, že se přesto vyskytuje v lidském těle anebo v čokoládě, po které samozřejmě nikdo nemá pozitivní trest na doping? Protože všechno ve výživě a zdraví je o množství a v lidském těle nebo v čokoládě se PEA vyskytuje v tisícinásobně nižších množstvích než v tomto produktu. Např. testosteron a inzulín se také přirozeně vyskytují v lidském těle. Pokud si ale dáte umělý syntetický testosteron v tabletě nebo v injekci, jedná se o doping a můžete z toho mít zdravotní problémy anebo pozitivní dopingový test. Stejně tak se inzulín přirozeně vyskytuje v našem těle, ale pokud si např. diabetik omylem aplikuje vyšší množství inzulínu, může i inzulín přirozeně obsažený v lidském těle člověka za několik minut zabít! Podobně se např. přirozeně v pomerančovém džusu vyskytuje toxický metanol, ale v tak nízkém stopovém množství, že z pití pomerančového džusu opravdu nikdo neoslepne. Pokud si ale dáte „pančovaný“ alkohol s vyšším obsahem toxického metanolu, můžete po jeho konzumaci oslepnout nebo zemřít. Jinými slovy, PEA se skutečně vyskytuje ve stopových množstvích v lidském těle anebo v čokoládě, ale kvůli tomu, že se ve vyšším množství jedná o silný stimulant s mnoha vedlejšími účinky (v produktech na hubnutí je tisícinásobně vyšší množství než v čokoládě) a je to dopingová látka ze skupiny amfetaminů, její umělé přidávání do potravin a doplňků výživy je v EU zakázané a prodej takových produktů je v EU ilegální.

 

 

3. Lži prodejkyň kávy na hubnutí

 

Prodej této kávy je organizovaný v multi-level pyramidovém schématu přímého prodeje a všechny prodejkyně dostávají shora „notičky“, jaké informace o kávě na hubnutí psát. Na mnoha různých profilech a v mnoha různých uzavřených FB skupinách tak naleznete úplně ty stejné zkopírované texty od úplně jiných lidí, kteří kávu prodávají, viz např.:

 

 

Stejně tak jsou ale shora centrálně organizovány i lži a pomluvy na naši adresu s cílem nás zdiskreditovat a poškodit dobré jméno Institutu Moderní Výživy, které jsou následně šířeny po uzavřených FB skupinách prodejkyň, prostřednictvím soukromých zpráv a hlasových zpráv pro potenciální zákazníky (spotřebitele) anebo pro potenciální nové členy prodejní pyramidy (nové prodejkyně). Některé lži jsou opravdu úsměvné, např. již zmíněná lež, že Česká televize měla kvůli pořadu Černé ovce soud a musela epizodu o této kávě na hubnutí stáhnout a omluvit se, což je lež a na tuto epizodu se můžete podívat jedním kliknutím na webu České televize. Další velmi úsměvná lež byla ta, že redaktorka Černých ovcí Bohunka Fraňková tento díl natáčela proto, že její manžel prodává konkurenční produkty na hubnutí. Nejen, že manžel paní Fraňkové neprodává žádné produkty na hubnutí, ale on ani neexistuje, paní Fraňková manžela nemá.

 

Mezi nejčastěji šířené lži ale samozřejmě patří tvrzení, že jsme tyto články napsali proto, že se údajně jedná o „hnusný konkurenční boj, protože prodáváme jiné produkty na hubnutí“. To je samozřejmě naprostá lež, kterou si může každý jednoduše ověřit zde na našem webu nebo na našich soc. sítích. Institut Moderní Výživy ani nikdo z jeho představitelů nikde neprodává žádné produkty na hubnutí. Naší dlouhodobou vizí je naopak naučit Česko zdravě jíst bez extrémů a zázračných produktů, a proto se v našich článcích dlouhodobě vyjadřujeme k nebezpečných a nesmyslným postupům a produktům, které mohou vyluxovat Vaši peněženku anebo Vám dokonce poškodit zdraví.

 

Mezi méně úsměvné a cíleně šířené lži, které už překročily únosnou mez a budou mít právní dohru s několika konkrétními osobami, patří to, že manželka spoluzakladatele Institutu Moderní Výživy Lukáše Roubíka prodává konkurenční produkty na hubnutí od konkrétní firmy a rozpadl se jí prodejní tým, a proto tyto články údajně píšeme jako pomstu. Toto byla velká chyba. Manželka Lukáše Roubíka je právník, s výživou a produkty na hubnutí nemá absolutně nic společného a cílené šíření takových lží bude mít soudní dohru. Bohužel nijak nepřeháníme, podívejte se, jaké lži šířila např. prodejkyně této kávy Veru Š., úryvek jsme vložili do našeho nového videa na YouTube, na které přejdete kliknutím na fotku níže:

 

 

Zároveň Vám moc děkujeme, že nám tyto hlasové zprávy, printscreeny z uzavřených FB skupin a ze soukromých zpráv prodejkyň této kávy zasíláte a moc Vám prosíme, zasílejte nám je dále. Čím více budeme mít důkazního materiálu, tím lépe se proti těmto prodejkyním ilegální kávy budeme moci bránit u soudu.

 

A konečně, poslední velmi častou nekalou praktikou prodejkyň kávy na hubnutí je rozesílání potvrzení Ministerstva zemědělství o splnění notifikační povinnosti, kterou prodejkyně kávy prezentují před zákazníky jako důkaz, že je tento produkt schválený Ministerstvem zemědělství či SZPI. Realita je ale taková, že tímto papírem Ministerstvo zemědělství potvrzuje danému subjektu (eshopu, prodejkyni apod.), že splnili svoji zákonnou povinnost notifikace státních orgánů, že budou nějaký doplněk stravy prodávat. Toto potvrzení notifikační povinnosti ale žádným způsobem neříká nic o bezpečnosti ani účinnosti daného produktu, pouze to prodejci potvrzuje to, že ministerstvo obdrželo notifikaci. Tyto praktiky jsme od prodejkyň kávy viděli v několika obměnách, ať už se jednalo přímo o kávu Optimum nebo jiné produkty od firmy Valentus.  Pro laickou veřejnost je samozřejmě velmi těžké se v tom orientovat, protože každý „papír“ s razítkem ministerstva vypadá pochopitelně seriózně, ale běžný spotřebitel neví, že potvrzení notifikace neznamená žádné hodnocení bezpečnosti ani účinnosti daného produktu. A ten stejný státní orgán, který notifikaci vydal před tímto produktem nyní prokazatelně varuje a označuje ho jako doplněk stravy škodlivý pro lidské zdraví.

 

 

Závěr

 

Na úplný závěr dodejme ještě jednu věc. Za dobu naší činnosti jsme se setkali s mnoha nekalými praktikami výrobců mnoha „zázračných“ produktů a s mnoha influencerkami bez odborné kvalifikace, které ve velkém prodávaly nesmyslné detoxikační produkty nebo drastické jídelníčky na hubnutí, na které jsme již mnohokrát upozorňovali v našich článcích a postech na sociálních sítích. Nicméně právě prodej této kávy na hubnutí někým s ODBORNOU KVALIFIKACÍ, kdo by měl vědět, jak funguje lidské tělo, považujeme za jednu z nejodpornějších věcí, se kterými jsme se za celou dobu naší činnosti setkali. Pokud totiž tuto kávu na hubnutí s obsahem dopingové látky ze skupiny amfetaminů propaguje a prodává člověk s odbornou kvalifikací osobního trenéra, jako je např. Lucie Cahová, se slovy „nemusíte se omezovat v jídle a trávit hodiny v posilovně“, „pomáhá i se zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak“ a nikde neupozorní na obsah dopingové látky, zdravotní kontraindikace (např. právě vysoký krevní tlak!) a legální rizika pro řidiče, zaměstnance nebo sportovce (pozitivní test na drogy a doping po konzumaci kávy), je to obzvlášť zákeřná nekalá praktika vůči zákazníkům. Dejte si proto velký pozor, jaké influencery na sociálních sítích sledujete. Někteří influenceři na Vás chtějí vydělat i za cenu vážného ohrožení Vašeho zdraví.

 

 

 

 

Ještě jednou Vám děkujeme, že nám přeposíláte hlasové zprávy a printscreeny textů z uzavřených FB skupin, soukromých zpráv a emailů, které mají poškodit dobré jméno Institutu Moderní Výživy anebo dobré jméno jeho zakladatelů anebo dokonce jejich příbuzných. Pokračujte v tom, prosím, protože všechny tyto podklady a důkazní materiály pro nás budou velmi cenné v dalších právních krocích, které budeme podnikat.

 

Pokud nám chcete reálně pomoci v boji proti těmto nekalým a ilegálním praktikám, sdílejte tento článek anebo pošlete odkaz na pořad Černé ovce anebo tento článek všem, kteří ve Vašem okolí tuto kávu prodávají anebo uvažují o jejím užívání. Pokud Vám prodejkyně budou zasílat výše uvedené lži a v prodeji této kávy se zakázanou dopingovou látkou fenylethylamin budou pokračovat, zvažte jejich nahlášení. Je to krátký úkon, který v jednoduchém formuláři zabere 2 minuty a lze to udělat i anonymně:

 

V České republice:

https://www.szpi.gov.cz/podnety-ke-kontrole.aspx

 

Na Slovensku:

https://www.svps.sk/zakladne_info/Podania_potraviny.php

 

 

Shrnutí k této kauze jsme připravili i na našem YouTube kanálu:

 

 

 

Naše předchozí články k tématu:

 

Káva na hubnutí s amfetaminem?

Káva s DOPINGEM: lži vs. fakta

Káva na hubnutí v pořadu Černé ovce



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank