ENERGETICKÉ NÁPOJE: Co říká nutriční terapeut na nápoj Prime?

Více jak 10 % dětí ve věku od 13 do 15 let konzumuje energetické nápoje minimálně dvakrát týdně. Když se podíváme na jednotlivé kraje, tak např. v Ústeckém kraji je to dokonce více než 20 %. Přes 3 % dětí na celorepublikové úrovni dokonce udává každodenní konzumaci energetických nápojů. To vyplývá z mezinárodního výzkumu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), který je za Českou republiku koordinován Univerzitou Palackého v Olomouci. Další dostupná data ukazují, že na Slovensku konzumuje energetické nápoje alespoň jednou týdně cca každé páté dítě a ve Velké Británii je to dokonce až každé třetí dítě.

 

Trh s energetickými nápoji je obrovský, nesmírně rychle dále roste a jen v samotné České republice se prodeje celoročně pohybují v řádech miliard korun. Stejně tak bohužel stoupá obliba energetických nápojů i u těch nejmladších, což může být spojené i s určitou formou trendu. Aktuálně to můžeme vidět velmi dobře na „virálním“ nápoji značky Prime z dílny dvou světoznámých influencerů Logana Paula a KSI.

 

Prime drink je dokonce mimo jiné i hlavním nápojem organizace UFC a fotbalových klubů FC Barcelona a Arsenalu FC. Prime se stal díky neskutečně silnému marketingu, zejména na sociálních sítích, v řadě zemí naprostým hitem, a to především u mladé generace. Nejprve tomu tak bylo v případě jejich neenergetické varianty „Hydration“ a to i přesto, že její složení nedává z pohledu sportovní výživy téměř žádný smysl a ani pro každodenní pití to není zrovna vhodná volba. Neméně velký úspěch sklidila po uvedení na trh jejich energetická varianta – „Energy. Zde se již zmíněný vliv trendů může stávat problémem. Jedna plechovka Prime Energy (355 ml) totiž obsahuje celých 200 mg kofeinu, což je výrazně více než u ostatních běžných energetických nápojů jako je např. Red Bull či Monster Energy, které ve stejném množství obsahují cca 114 mg, respektive 107 mg! Maximální bezpečný denní příjem v dětském věku, tedy do 18 let, je dle EFSA 3 mg/kg. Tuto hranici při hmotnosti dítěte pak lze velmi snadno přesáhnout konzumací jediné plechovky Prime. A přestože výrobci uvádí, že je nápoj vhodný pouze pro osoby starších 18 let, tak obě varianty jsou od sebe prakticky k nerozeznání. Všechny mají poutavé barevné grafické zpracování a jediný znatelný rozdíl je, že energetická varianta se prodává v plechovce a „Hydration“ v plastové láhvi. Přitom konzumace energetických nápojů v dětském věku může přinášet celou řadu rizik.

 

Energetické nápoje obsahují typicky kofein, taurin, některé vitamíny (zejména ze skupiny B) a řadu přídatných látek. Často v nich najdeme také nemalé množství cukru, který je někdy nahrazen umělými sladidly. Právě vysoký obsah kofeinu se u energetických nápojů jeví jako nejvíce problematický. U dětí, které je konzumují pravidelně, může docházet k poruchám spánku a následně se mohou potýkat se zvýšenou mírou únavy. Pokud se ji pak snaží opět zahnat vypitím energetického nápoje, rázem se ocitají v začarovaném kruhu. Přitom právě u dětí a mladistvých je spánek nesmírně důležitý pro jejich optimální fyzický i mentální vývoj. Dále může pravidelná konzumace energetických nápojů dětem způsobovat častější bolesti hlavy, břicha či sníženou chuť k jídlu. Pozorován je také negativní vliv na kardiovaskulární systém. Konzumace energetických nápojů může způsobovat zvýšení krevního tlaku, tachykardie či srdeční arytmie. Mladý organismu může být vůči těmto změnám ještě více citlivý.  Pokud se pak zaměříme na ty nápoje, které obsahují vysoké množství cukru, tak ty navíc zvyšují riziko vzniku obezity, diabetu 2. typu či kazivosti zubů.

 

Pravidelná konzumace energetických nápojů však může ovlivnit také psychický stav dětí a mladistvých. Popisován je častější výskyt úzkostí, hyperaktivity či snížené pozornosti. Zároveň může být pití energetických nápojů častěji doprovázeno užíváním alkoholu, cigaret a dalších návykových látek, ale také např. tendencemi k sebepoškozování. Výše zmíněná zdravotní rizika jsou o to vyšší, pokud už je u někoho přítomná genetická predispozice ke konkrétnímu onemocnění.

 

Přestože pravidelné pití energetických nápojů může přinášet celou řadu rizik, ať už na tělesné nebo psychosociální úrovni, mladí si je málokdy uvědomují a stejně tak mají minimální přehled o složení těchto nápojů. Mnohdy je považují za socializační prvek, jelikož je pijí jejich kamarádi. Dále je mohou pít čistě ze zvědavosti, kvůli jejich výrazné chuti, pro zvýšení bdělosti a zejména u chlapců také pro povzbuzení sportovního výkonu. Energetické nápoje bychom však neměli zaměňovat za sportovní nápoje – jejich složení je vhodně uzpůsobené pro potřeby organismu v zátěži a od klasických energetických „drinků“ se významně liší.

 

Důležitou roli hraje také přístup rodičů. Pokud si ani oni neuvědomují případná rizika, mohou být ke konzumaci energetických nápojů příliš benevolentní.  To bývá také jeden z argumentů pro regulaci prodeje energetických nápojů od určité věkové hranice. Ta by měla právě i u rodičů vzbudit v tomto ohledu větší ostražitost. Momentálně je prodej energetických nápojů mladistvým pod 18 let zakázán v Litvě a Lotyšsku. Zajímavá je situace ve Velké Británii, kde se vedla intenzivní diskuse o zákazu prodeje dětem do 16 let již v roce 2018. Po nástupu covidové pandemie sice nebyl tento návrh legislativně dotažený do konce, ale přesto se na základě doporučení odborné veřejnosti rozhodly prodej omezit ze své vlastní iniciativy ty největší obchodní řetězce jako jsou Tesco, Lidl, Sainsbury´s, Aldi a další.

 

Ať už budeme brát nástroj omezení prodeje energetických nápojů jako efektivní či nikoli, jedno je jasné – do pitného režimu dětí zkrátka nepatří! Žádné benefity mladému organismu nepřináší, a naopak jej vystavují pouze rizikům, která nejsou malá. Proto je třeba nespoléhat na případné legislativní změny a na tato rizika opakovaně upozorňovat nejen samotné děti, ale také rodiče.

 

 

Autor článku: Mgr. Jan Stuparič

 

Jak se stravovat v průběhu vytrvalostního výkonu, před jeho zahájením, ale také po něm a ještě mnohem více, se můžete dozvědět v neděli 12. 11. na webináři Moderní výživa ve vytrvalostních sportech.

 

Pořiďte si vstupenku s 20% slevou > využijte při nákupu tento slevový kód:  OBS911NZB8

——–

blank

Zdroje:

  1. Caffeine. European Food Safety Authority. (2015, April 13).

  2. Cadoni C, Peana AT. Energy drinks at adolescence: Awareness or unawareness? Front Behav Neurosci. 2023 Feb 20;17:1080963. doi: 10.3389/fnbeh.2023.1080963. PMID: 36891321; PMCID: PMC9986288.

  3. Holubcikova J, Kolarcik P, Madarasova Geckova A, Reijneveld SA, van Dijk JP. Regular energy drink consumption is associated with the risk of health and behavioural problems in adolescents. Eur J Pediatr. 2017 May;176(5):599-605. doi: 10.1007/s00431-017-2881-4. Epub 2017 Feb 22. PMID: 28229268.

  4. Li P, Haas NA, Dalla-Pozza R, Jakob A, Oberhoffer FS, Mandilaras G. Energy Drinks and Adverse Health Events in Children and Adolescents: A Literature Review. Nutrients. 2023 May 29;15(11):2537. doi: 10.3390/nu15112537. PMID: 37299498; PMCID: PMC10255861.

  5. Khouja C, Kneale D, Brunton G, Raine G, Stansfield C, Sowden A, Sutcliffe K, Thomas J. Consumption and effects of caffeinated energy drinks in young people: an overview of systematic reviews and secondary analysis of UK data to inform policy. BMJ Open. 2022 Feb 7;12(2):e047746. doi: 10.1136/bmjopen-2020-047746. PMID: 35131813; PMCID: PMC8830236.

  6. Kalman, M. Školáci pijí méně limonád. Ale objevili energetické nápoje. Dostupné z: http://zdravagenerace.cz/reporty/energeticke-napoje/

  7. Kozlík, P. (2018, March 5). Energetické nápoje jen pro dospělé. Británie zakázala prodej ‚kofeinových bomb dětem. Lidovky.cz. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/byznys/energeticke-napoje-jen-pro-dospele-britanie-zakazala-prodej-kofeinovych-bomb-detem.A180305_172008_firmy-trhy_pkk 

  8. Tarokh L, Saletin JM, Carskadon MA. Sleep in adolescence: Physiology, cognition and mental health. Neurosci Biobehav Rev. 2016 Nov;70:182-188. doi: 10.1016/j.neubiorev.2016.08.008. Epub 2016 Aug 13. PMID: 27531236; PMCID: PMC5074885.



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank