Jaká země vyřešila krizi obezity a co se od ní můžeme naučit?
V březnu 2023 Japonsko schválilo lék Wegovy na léčbu obezity. Ironicky, o tento lék je ve světě enormní zájem, ale v Japonsku je poptávka minimální, i když zde žije přes 125 milionů lidí!
Zatímco obezita postihuje 42 % Američanů, v Japonsku je obézních pouze 4,5 % populace.
Jak je to možné? Proč právě Japonsko tak úspěšně čelí epidemii obezity? Tajemství úspěchu Japonska nespočívá v genetice, ale v kultuře, stravovacích návycích a zákonech podporujících zdravý životní styl.
Japonci dávají přednost jednoduchosti v kuchyni. Jídla se připravují s minimálním množstvím přísad, čímž se zachovává přirozená chuť a kvalita surovin. Porce jsou malé, ale pestré, a jí se metodou tzv. „trojúhelníkového stravování“ – střídavě z různých jídel na talíři.
Malé porce různých jídel a důraz na rovnováhu (jíst pouze do 80% sytosti) pomáhají zabránit vysokému kalorickému příjmu.
Strava se skládá především z ryb, řasy nori, sóji, zeleniny (často fermentované) a rýže. Tato jídla vás obvykle zasytí na velmi dlouhou dobu!
V japonských školách má každý student stejný oběd, žádné donesené ani zpracované potraviny nejsou povoleny. Školní obědy jsou připravovány dle přísných výživových pravidel, a výuka o výživě je součástí každodenního školního programu. Díky tomu děti vědí, co je zdravé a proč to konkrétní jídlo konzumují.
V roce 2008 Japonsko zavedlo tzv. „Metabo zákon“. Tento zákon požaduje, aby firmy měřily obvod pasu zaměstnanců ve věku 40–74 let a podporovaly je ve zdravém životním stylu, pokud jejich obvod překročí určitou hranici.
Firmy, které nedosáhnou dobrých výsledků, mohou být pokutovány, jako se to stalo společnosti NEC, které hrozila pokuta ve výši $19 milionů dolarů.
Většina Japonců tento zákon uvítala. Chápe totiž, že dobré zdraví přináší výhody nejen jim osobně, ale celé společnosti. Zaměstnanci společně sledují své zdraví a motivují se k pohybu i zdravému jídlu. Některé firmy dokonce nabízejí technologie, které sledují kroky či kalorie.
Japonsko má nejdelší střední délku života na světě – muži se dožívají v průměru 81 let, ženy téměř 88 let. Klíčové ale je, že mají i delší healtspan (délku života ve zdraví).
Každé ráno lze vidět v parcích Japonce cvičit společně jógu nebo tančit, i když jim je přes 80 let.
Japonsko tedy ukazuje, že obezita je z velké části kulturní problém a problém našeho prostředí, kterým jsme obklopeni. Japonci přistupují k jídlu jako k nástroji zdraví a o zdravý životní styl zde pečuje jak rodina, tak vzdělávací systém i stát.
Mohli bychom podobný přístup zavést i u nás? Japonsko dokazuje, že řešení není pouze v lécích, ale i v kultuře, vzdělávání, sociálních programech a v prostředí, ve kterém vyrůstáme. S přístupem inspirovaným japonským stylem života bychom se mohli přiblížit zdravější budoucnosti i my.
Zdá se to nyní jako nereálný úkol, ale minulost ukazuje, že podobné intervence na populační úrovni možné jsou.
Příkladem může být kouření. Pokud jste se narodili v minulém století, kouření bylo všudypřítomné. Šli jste k lékaři, který kouřil. Kouřila matka kojící své dítě. Kouřilo se v letadle. Kouřilo se všude.
V Británii v roce 1982 kouřilo 71 % mužů a 54 % žen. Dnes je to pouze 12 % populace a čísla strmě padají.
Změna je tedy opravdu možná, pokud změníme naše prostředí i přemýšlení!
Co pro tuto změnu můžeme sami udělat?
Inspirací pro napsání tohoto článku byla skvělá kniha Magic Pill (Johann Hari).