Vyhráli jsme třetí soud v řadě!
Osnova
1. Předžalobní výzva
2. Žaloba
3. Rozsudek
4. Další nezodpovědné rady Kerolajny
5. Závěr
6. Právní kroky proti Kerolajně
7. Poděkování
Pamatujete si na kauzu „játra“ z loňského ledna? V našem článku jsme upozornili na nebezpečné rady influencerky s desítkami tisíc sledujících, která opakovaně veřejně doporučovala těhotným ženám užívání doplňku stravy, který byl přitom viditelně označený upozorněním, že není vhodný pro těhotné ženy. Čekali byste, že se tato influencerka za svoje chyby omluví a tato riziková doporučení upraví? Naopak! Tato infuencerka nás dala za náš článek k soudu, u kterého požadovala smazání našeho článku, veřejnou omluvu a uhrazení údajné újmy v řádu několika set tisíc korun a v doporučování doplňku výživy nevhodného pro těhotné ženy těhotným ženám i nadále pokračovala! Tento soud jsme nyní vyhráli! Rozsudek je pravomocný, protistrana nám už proplatila náklady soudního řízení a díky tomu Vás o celé kauze a událostech posledního roku můžeme podrobně informovat! O co přesně šlo?
V našem článku z 10. ledna 2022 jsme upozornili na nebezpečné rady influencerky „kerolajna“, která těhotným ženám veřejně a opakovaně doporučovala doplňovat železo v průběhu těhotenství prostřednictvím doplňku stravy s obsahem tzv. lyofilizovaných jater. Proč je to nebezpečné? Lyofilizovaná játra jsou totiž vedle železa také bohatým zdrojem vitamínu A, který může být ve vysokých dávkách pro těhotné ženy teratogenní. To znamená, že může poškodit plod těhotné ženy a způsobit vývojové vady plodu (např. poruchy nervového a kardiovaskulárního systému). Na toto riziko dokonce pamatuje i přímo naše legislativa a dle ustanovení § 3 Vyhlášky č. 58/2018 Sb., o doplňcích stravy a složení potravin musí každý doplněk stravy obsahující více než 800 mcg vitamínu A v denní dávce obsahovat doporučení „Nevhodné pro těhotné ženy“. Samotný prodejce tohoto doplňku výživy s lyofilizovanými játry, na který kerolajna v rámci jejich spolupráce odkazovala, v souladu s legislativou přímo na produktové stránce tohoto doplňku výživy uvádí hned dvakrát tučným písmem a s vykřičníkem:
„Produkt není vhodný pro těhotné ženy!“
„Upozornění: Jedná se o doplněk stravy. Produkt není určen pro děti do 3 let, pro těhotné a kojící.“
V době publikování našeho článku prodejce tohoto doplňku výživy uváděl obsah vitamínu A v denní dávce 5 325 mcg, což je více než šestinásobek množství vitamínu A pro těhotné v denní dávce, který naše legislativa už považuje za nevhodný pro těhotné ženy. Tím ale neuvěřitelnost celé kauzy nekončí, právě naopak, následný vývoj celé kauzy byl následně ještě daleko bizarnější! Po zveřejnění našeho článku 10. ledna influencerka kerolajna ihned veřejně reagovala tak, že se nejprve snažila tuto megadávku vitamínu A pro těhotné obhajovat: „A stejně tak, jako jeho nadbytek, je nebezpečný i jejich nedostatek! National Institutes of Health uvádí, že těhotné ženy potřebují naopak více vit. A pro růst plodu, výživu tkání a podporu svého vlastního metabolismu.“ Nedostatek vit. A je přitom nebezpečím téměř výlučně v chudých a méně rozvinutých zemích na světě (např. oblast subsaharské Afriky anebo jižní Asie). Dále např. tvrdila informace, které obsahovaly hrubé početní chyby: „Kdybyste snědli 10 kapslí lyofilizovaných jater, sníte zhruba 16 000 UI vit A (a teď neříkám, že jich 10 máte jíst)“. Ve skutečnosti je 1 IU vitaminu A ekvivalentní množství 0,3 mcg, takže při konzumaci 10 tablet zmíněného produktu by těhotná žena bývala přijala dokonce 35 500 IU vitaminu A, tedy více než dvojnásobek toho, co spočítala kerolajna. A konečně, influencerka kerolajna se dokonce pokusila opakovaně bagatelizovat naši legislativu: „Výrobce musí dodržovat legislativu stejně jako jakýkoliv jiní výrobci doplňků, proto téměř na všem, co si koupíte, naleznete větu, že není určeno těhotným!“. To samozřejmě není pravda, toto upozornění není na „všem“, ale např. na doplňcích stravy, jejichž konzumace může poškodit plod těhotné ženy. Proto jsme hned druhý den 11.1. vydali doplnění článku, kde jsme všechny tyto argumenty kerolajny přehledně vysvětlili.
Už o 3 dny později nabrala kauza další a naprosto nečekaný směr! Dne 14.1. zveřejnila kerolajna příspěvek na Instagramu, ve kterém napsala „BYLA JSEM NEPRÁVEM OSOČENA A POŠPINĚNA.“ a opakovaně tvrdila, že skutečný obsah vitamínu A v denní dávce produktu není 5325 mcg, ale ve skutečnosti pouze 532 mcg, tedy 10x méně. Tento příspěvek je stále on-line. Dne 15. 1. 2022 upravil množství vitamínu A na svém eshopu i prodejce doplňku výživy s lyofilizovanými játry na hodnotu 532 mcg. Přitom už 13. 1. 2022 islandský výrobce (po našem dotazu emailem ze dne 11.1.) upravil v tichosti na svých webových stránkách v angličtině obsah vitamínu A v tomto doplňku výživy na 2 662 mcg! Teprve až 16. 1. 2022 upravil správnou hodnotu množství vitamínu A ve výši 2 662 mcg v tomto doplňku stravy i český prodejce na svém e-shopu. Ten tak tedy stále obsahoval více než trojnásobek množství vitamínu A v denní dávce, který naše legislativa považuje za nevhodný pro těhotné ženy.
Jinými slovy, během jednoho týdne se u tohoto doplňku výživy třikrát měnilo deklarované složení produktu a influencerka kerolajna se nejprve snažila obsah vitamínu A ve výši 5 325 mcg pro těhotné ženy obhajovat, o dva dny později už tvrdila, že byla neprávem osočena a obsah vitamínu A je vlastně desetkrát menší a následně ke skutečné hodnotě, který stále dosahoval 332 % RHP pro těhotné, se už nevyjádřila. A své nepravdivé tvrzení o obsahu 532 mcg ani o tom, že jsme ji neprávem osočili, ani dosud nesmazala. Proto jsme dne 15.1. publikovali druhou aktualizaci našeho článku, kde jsme na tyto neuvěřitelné obraty ve složení tohoto produktu ze strany kerolajny, českého prodejce i islandského výrobce upozornili.
Jak může kdokoliv, influencer anebo e-shop, doporučovat doplněk výživy těhotným ženám jako bezpečný, když prokazatelně nezná přesné složení tohoto suplementu?
Tím by celá kauza mohla 15. ledna 2022 skončit a každá těhotná žena by se na základě těchto faktů mohla svobodně a informovaně rozhodnout, jakým informacím o výživě v těhotenství na internetu bude věřit, od jakých influencerek na sociálních sítích bude anebo nebude čerpat informace o výživě těhotných žen a jakým lidem svěří do péče své zdraví i zdraví svých dosud nenarozených dětí. Nicméně tímto pro nás celá kauza naopak teprve začala!
PŘEDŽALOBNÍ VÝZVA
Na začátku března 2022 nám přišla od právního zástupce kerolajny předžalobní výzva, ve které po nás požadovala smazání našeho článku, zveřejnění omluvy na našich webových stránkách a zaplacení částky ve výši několika set tisíc korun jako náhradu údajné újmy, která kerolajně naším článkem údajně vznikla. Co ale bylo na celé předžalobní výzvě nejvíce zajímavé? Přímo v předžalobní výzvě bylo uvedené: „Paní Karolína Kostroňová je zakladatelkou programu Zdravé těhotenství, jež má za cíl edukovat veřejnost v oblasti zdraví před i v době těhotenství“ (a proto ji náš článek poškozuje) „a zároveň také poškozuje společnost Premium life system LTD, reg. č.: 11853284, se sídlem OL96HZ Manchester, Oldham, Enterprise House, 2 Pass Street, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, která výše uvedený program Zdravé těhotenství nabízí veřejnosti a ze kterého se z důvodu závadného jednání Vaší společnosti odhlásilo již mnoho účastníků.“.
Co je na této informaci tak šokujícího? Jen se podívejte, co lze o této společnosti Premium life system LTD, která je v obchodním rejstříku napsaná na manžela kerolajny Davina Kostroně, najít ve veřejně dostupných zdrojích na Aktuálně.cz:
Britská firma Premium Life System Ltd i její česká „dcera“ je v obchodním rejstříku napsaná na Davida Kostroně z České Třebové, který dlouhodobě nabízí kryptoměny společnosti Glocin. Redakce Aktuálně.cz už vloni v listopadu popsala, že za projektem Glocinu stojí Aleš Kohoutek, který dříve seděl ve vězení za to, že se jako člen gangu Radovana Krejčíře podílel na tunelování státního podniku Čepro.
Kostroň se na webu chlubí tím, že jeho prostřednictvím už více než 600 lidí investovalo v přepočtu téměř 60 milionů korun. Z účetní závěrky vložené v britském obchodním rejstříku ovšem plyne, že jeho firma za první rok své existence (tedy do února 2020) vydělala v přepočtu zhruba sto tisíc korun a základní kapitál má jednu libru. Papírově sídlí ve stejném domku v Manchesteru, v němž má sídlo napsaná i zmiňovaná společnost Glocin Aleše Kohoutka. Stejně jako několik stovek jiných firem.
„Pan Kohoutek je skvělý člověk a umí perfektně odvést svoji práci. Není to tak, že by někoho okrádal nebo podváděl,“ dodal Kostroň. Po upozornění na to, že Kohoutek je pravomocně odsouzený za to, že okrádal stát, to upřesnil. „Možná je to dle rozsudku pravda. Ale on má skvělý charakter,“ dodal.
Celý článek ze 7. 9. 2020 je stále on-line a můžete si ho přečíst zde. Přestože s touto kauzou „játra“ nijak přímo nesouvisí, každý si může udělat vlastní názor na to, jakou společnost jsme naším článkem údajně poškodili a jaká společnost nabízí uvedený program Zdravé těhotenství veřejnosti.
ŽALOBA
My jsme se předžalobní výzvy samozřejmě nijak nezalekli a článek nesmazali, protože náš článek jsme psali především proto, že influencerka, která se přímo specializuje na cílovou skupinu těhotných žen, desítkám tisíc svých sledujících veřejně a opakovaně doporučovala a nabízela doplněk stravy označený jako nevhodný pro těhotné ženy a bagatelizovala jeho zdravotní rizika. Nebezpečí pro těhotné ženy jsme považovali za příliš vysoké, a proto jsme vůbec náš článek v lednu 2022 zveřejnili a ze stejného důvodu ho následně odmítli smazat. A to i za cenu, že na nás kerolajna podá žalobu a dá nás k soudu. To se zanedlouho skutečně stalo a na začátku května 2022 nám do datové schránky i na fyzickou adresu přišla žaloba k soudu. V rozsáhlé žalobě, která čítala 63 bodů a která nás obviňovala z údajného nekalosoutěžního jednání a dotčení na cti, po nás protistrana požadovala smazání článku z našeho webu, zveřejnění omluvy s nadpisem „Omluva paní Karolíně Kostroňové (kerolajna)“, kterou bychom na naší webové stránce museli ponechat po dobu 6 měsíců, uhrazení částky několika set tisíc korun za údajnou újmu a součástí žaloby byl i návrh na předběžné opatření. Není bez zajímavosti, že v celé žalobě k soudu najednou nebylo o společnosti Premium life system LTD ani slovo! Přitom v předžalobní výzvě bylo popsané, jak této společnosti, která kerolajny program Zdravé těhotenství nabízí veřejnosti, vznikla údajná újma. Že by protistraně najednou došlo, že umíme používat Google a že si můžeme najít veřejně dostupné informace z veřejných zdrojů, které by řada lidí mohla považovat za nelichotivé?
A na tomto místě jedna důležitá odbočka. Jeden jediný den po doručení žaloby k soudu do naší schránky na nás kerolajna veřejně zaútočila na svém Instagramu ve formě videa, které je stále on-line. Ve videu jednak posměšně upravila jméno na „tRoubík z Institutu“, ale především nám tímto videem vložila do úst tvrzení, která jsme NIKDY NIKDE NEUVEDLI! Nikdy jsem já ani kdokoliv z Institutu Moderní Výživy neřekl ani nenapsal, že by dítě mělo konzumovat lepek, i když kvůli němu má ekzém, ani jsem nikdy nikde nedoporučoval dětem kindervajíčka a dokonce jsem ani nikdy nikde neříkal, kdy má dítě lepek do jídelníčku zařazovat. Výroky ve videu přitom vyzněly tak, že takové informace přece říkal „Troubík z Institutu“. Toto jednání považujeme za jednoznačnou snahu poškodit naše dobré jméno. A zároveň tohle považujeme za dosud nejzbabělejší jednání, s jakým jsme se na sociálních sítích za celou dobu naší existence setkali! Podat na někoho žalobu k soudu a hned druhý den po doručení žaloby do schránky na něj veřejně zaútočit na sociálních sítích před desítkami tisíc sledujících s vědomím, že se v danou chvíli nemůže nijak bránit. (Pokud je na Vás totiž podaná podobná žaloba k soudu, je většinou vhodné se k protistraně nevyjadřovat, protože cokoliv, co byste řekli, by mohla protistrana použít proti Vám u soudu). Navíc nám toto přišlo nedůstojné a nechtěli jsme přistoupit na tuto formu komunikace. Jinými slovy, my jsme o nebezpečných doporučeních kerolajny napsali článek na základě jejích veřejných příspěvků na sociálních sítích, jejichž printscreeny jsme přímo vložili do článku. Kerolajna reagovala tak, že nás dala k soudu a zveřejnila o nás video, ve kterém nám vkládá do úst věci, které jsme nikdy nikde neřekli. Aby toho nebylo málo, tak si tímto videem navíc kerolajna dělala reklamu na svůj placený webinář „Atopický ekzém v souvislostech 25.6.“, jak se stále můžete přesvědčit v popisku videa. To je dost paradoxní v situaci, kdy na nás kerolajna právě podala žalobu za nekalosoutěžní jednání a dotčení na cti.
Ale zpátky k soudu. Po doručení žaloby to probíhá standardně tak, že nás soud vyzval k podání písemného vyjádření k žalobě, ve kterém jsme se k jednotlivým bodům žaloby vyjádřili tak, aby měl soud jak žalobu, tak i stanovisko obou žalovaných (Lukáš Roubík a Institut Moderní Výživy). Následně soud stanovil termín soudního líčení, které připadlo na 20. ledna 2023. V naší obhajobě jsme se opírali mimo jiné o vědecké studie, stanoviska oficiálních organizací, jako je WHO, Společnost pro výživu anebo třeba Informační centrum bezpečnosti potravin zřízené Ministerstvem zemědělství ČR. Jejich stanoviska hovořila jednoznačně:
“Ženy, které jsou těhotné nebo pomýšlejí na dítě, by měly vyloučit konzumaci suplementů obsahujících vitamin A a konzumaci jater nebo játrových výrobků, neboť velkým množstvím vitaminu A mohou uškodit ještě nenarozenému dítěti.”
„Doporučení těhotným ženám užívat uvedený doplněk stravy s takto vysokým obsahem vitaminu A v denní dávce, který je navíc již samotným prodejcem v souladu s legislativou viditelně označený upozorněním „Produkt není vhodný pro těhotné ženy!“, lze považovat za rizikové a nebezpečné.“
Aby bizarností kolem této kauzy nebylo málo, tak kerolajna 5 dní před datem soudu ještě zveřejnila více než hodinové emotivní video o celém soudu, kde měla dokonce slzy v očích (jen pro připomenutí, ona podala žalobu k soudu na nás, nikoliv naopak). Ve videu divákům sdělila, že na nás podala žalobu za náš článek, sama sebe označila za šarlatánku s tím, že je na to hrdá, a dále ve videu několikrát zpochybnila Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Také není bez zajímavosti, že toto video kerolajna zveřejnila na Youtube kanálu zmíněné společnosti Premium life system LTD. Pro podporu svých tvrzeních si do videa dále přibrala dvě kolegyně (od času 18:41). Paradoxně hned v čase 20:39 říká ale paní Jana ve videu, kterou si kerolajna sama pozvala, toto: „Ale zažila jsem už dva lidi, kteří opravdu jedli tolik jater, že opravdu z toho měli zdravotní potíže, takže možnost předávkování přirozeným vitamínem A je.“ Aby neuvěřitelných věcí nebylo málo, tak ve videu kerolajna dokonce i rozebírala, jakou na nás mají se svojí právničkou strategii k soudu. Nevíme, jestli si kerolajna myslela, že nemáme internet a sociální sítě a toto video neuvidíme anebo si spletla datum a myslela si, že už je po soudu, ale nikdy jsme s ničím takovým my ani naše advokátní kancelář nesetkali.
ROZSUDEK
Jak to celé dopadlo? Soud jsme vyhráli! Soud žalobu v celém rozsahu zamítnul a protistrana nám musela uhradit náklady soudního řízení. Ačkoliv nemůžeme zveřejnit celý rozsudek soudu kvůli GDPR (ale každý si anonymizované znění rozsudku může vyžádat u Městského soudu v Praze), uvádíme alespoň zajímavé části rozsudku:
Z provedeného dokazování dále vyplynulo, že pravdivá byla žalovaným 1) i uváděná množství vitamínu A na Doplňku stravy vč. následné změny, která mnohonásobně přesahují denní limit stanovený legislativou. Na pravdivém základu byla i kritika žalovaného 1), že žalobkyně nemá vysokoškolské vzdělání v daném oboru, a že nedisponuje takovou odbornou kvalifikací, aby mohla radit těhotným ženám v otázce výživy v průběhu těhotenství. Žalobkyně k dotazu soudu uvedla, že je absolventkou gymnasia, jiné školní vzdělání nemá. Soud v této souvislosti uvádí, že má za to, že žalobkyní odkazovaný šestiměsíční kurz, z něhož má certifikát (či jiné krátkodobé kurzy), nemohou nahradit v tak citlivé záležitosti jako je přijímání potravin a jejich doplňků v průběhu těhotenství příslušné lékařské či jiné VŠ vzdělání v daném oboru. Jak vyplynulo z provedeného dokazování, žalobkyně namísto toho, aby své sledující odkázala na poradu s lékařem (s nimž se ostatně i sama v průběhu těhotenství radila) své Doporučení po zveřejnění Článku obhajovala a názory žalovaného a odborných institucí zlehčovala, přestože k tomu neměla žádný reálný základ ani příslušnou kvalifikaci. Navíc uvedla v rozporu s výrobcem nesprávnou hodnotu vitamínu A na Doplňku stravy (532,5 mcg). Nebezpečnost zveřejňovaných stanovisek a doporučení žalobkyně zvyšuje i velký počet sledujících instagramového profilu žalobkyně.
V daném případě nemůže být sporu o tom, že výživa ženy v těhotenství a vývoj zdravého plodu je velmi citlivou záležitostí a upozornění na možná rizika malformací plodu spojená s konzumací nadměrného množství živin (v daném případě vitamínu A) je záležitostí veřejného zájmu. Žalovaná společnost se v rámci své činnosti zabývá m.j. osvětou a vzděláváním veřejnosti v oblasti výživy, přičemž na svých webových stránkách zveřejňuje články na dané téma, kdy jednatelé žalovaného jsou uznávanými odborníky v dané oblasti. Žalobkyně ani netvrdila, že by žalovaný 1) propagoval v rámci své podnikatelské činnosti konkurenční doplněk stravy či jiný výrobek v dané oblasti. S ohledem na výše uvedená zjištění a závěry se soudu jeví jako opodstatněné, že žalovaný 1) měl potřebu reagovat (v návaznosti na zveřejněnou kritiku Bc. Viktorínové) na nevhodné Doporučení zveřejněné na instagramu žalobkyní, a to v zájmu zdraví těhotných žen, nikoliv za účelem poškodit pověst žalobkyně. Soud má za to, že žalobkyní namítaný účel zvýšení sledovanosti na sociálních sítích je možná hlavním cílem bez ohledu na důsledky pro některé influencery, nelze však tuto zásadu zevšeobecňovat pro všechny odborné subjekty zabývající se danu tématikou.
Jinými slovy, soud dospěl k závěru, že soutěžním záměrem žalovaného 1) zveřejnit reakci na Doporučení žalobkyně nebylo poškodit podnikatelské zájmy žalobkyně, nýbrž se v rámci odborné diskuze ohradit proti konkrétnímu doporučení žalobkyně, a to v zájmu zdravé výživy žen v těhotenství. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že žalobkyně v rámci svého podnikání doporučovala těhotným Doplněk stravy nevhodný pro těhotné a obsahující mnohonásobně vyšší hodnotu vitamínu A než je přípustná, což lze považovat za nebezpečné a rizikové pro plod těhotné ženy (viz stanovisko MUDr. Tláskala). Dále je třeba uvést, že i další doplnění Článku ze dne 11.1.2022 a ze dne 15.1.2022 byla adekvátní reakcí žalovaného 1) na zveřejnění odpovědi žalobkyně a měnící se množství vitamínu A výrobcem a Eshopem s tím, že žalobkyně doporučuje těhotným ženám Doplněk stravy, aniž by znala dostatečně jeho obsah.
Myslíme si, že výše uvedené body z rozsudku soudu shrnují celou kauzu dokonale a není k tomu potřeba vůbec nic dalšího dodávat.
DALŠÍ NEZODPOVĚDNÉ RADY KEROLAJNY – OSTRÝ POHLED PEDIATRIČKY
Pokud by nekritické příznivce kerolajny nyní napadlo, že „kauza játra“ a doporučování doplňku výživy těhotným ženám, který je označený jako nevhodný pro těhotné ženy, je ojedinělý „přešlap“ kerolajny, není to bohužel pravda. Podívejte se, co se stalo zcela nedávno v lednu 2023 v „kauze tresčí olej“, kdy před nebezpečnými radami kerolajny veřejně varovala atestovaná pediatrička MUDr. Alžběta Kouřimová v podcastu Pediatrie na vlastní kůži. (Upozornění: s podcastem Pediatrie na vlastní kůži nemáme absolutně nic společného a neznáme se s jeho autorkami). Je to totiž jak „přes kopírák“ s naší „kauzou játra“. O co šlo? Výživové poradkyně Karolína Kostroňová a Karolína Tomaides v Cukrfree podcastu několikrát radily podávat kojencům jako zdroj vitamínu D olej z tresčích jater. Proč je to problém? Dostatečný příjem vit. D je pro kojence extrémně důležitý, protože hraje zásadní roli v metabolismu vápníku a fosforu, přispívá tak ke správnému vývoji našeho kostního systému. Má také pozitivní vliv na imunitu a riziko infekcí. Vitamin D sice nalezneme přirozeně i v mateřském mléce, nicméně pouze v minimálním množství, které nepokryje plně požadavky dítěte a to i u matek s dostatečnou hladinou vitaminu D v krvi! Potřeba kojence je 400-500 IU vitamínu D denně a mateřské mléko přitom obsahuje jen cca 6 IU ve 100 ml. Kojenec by tedy musel vypít 6,5 litru denně, což je samozřejmě nemožné. Z tohoto důvodu jsou umělá mléka o vitamin D obohacena a Česká pediatrická společnost doporučuje přidávat do stravy vitamin D všem dětem – jak kojeným, tak kojencům živeným náhradní kojeneckou mléčnou výživou – od druhého týdne života v průběhu celého prvního roku v dávce 400-500 IU denně. V České republice je jediným registrovaným lékem s obsahem vitaminu D v kapkách Vigantol, kde najdeme v jedné kapce 500 IU vitaminu D. Nedostatek vitaminu D u dětí může vést ke křivici a je také spojován se zvýšeným výskytem infekcí. Odborníci obvykle doporučují malým dětem užívat právě Vigantol z toho důvodu, že se jedná o registrovaný léčivý přípravek, který podléhá daleko přísnější regulaci v porovnání s volně prodejnými suplementy.
Karolína Kostroňová i slečna Tomaides však tento běžně používaný zdroj vitamínu D nedoporučují, ale místo Vigantolu raději kojencům doporučují olej z tresčích jater Rosita, což není lék, ale doplněk výživy. Obě tyto Karolíny přitom na tento olej mají svůj slevový kód. Lékařka Alžběta Kouřimová z podcastu Pediatrie na vlastní kůži proto obě Karolíny oslovila, aby zjistila, proč je podle nich podávání oleje z tresčích jater lepší variantou než běžně dostupný Vigantol. První problém byl hned v tom, že po obdržení odpovědí od obou Karolín zjistila, že každá z nich jí doporučila něco jiného. Karolína Tomaides doporučila nekojeným dětem dávat od 3 týdnů věku dítěte 1/2 lžičky oleje z tresčích jater. Karolína Kostroňová naopak radila užívat 1/3 lžičky. Dále u kojených dětí radila Karolína Tomaides začít dávkovat 1/2 lžičky oleje ve 4. měsíci. Karolína Kostroňová ale doporučovala 1/2 lžičky až od prvních příkrmů (což je obvykle u kojených dětí v 6. měsíci). Dětskou lékařku Alžbětu v této chvíli zarazilo rozdílné dávkování, kde neseděl začátek podávání a dokonce neseděly ani doporučované dávky od obou dívek. Dále se jich MUDr. Kouřimová přímo zeptala, jaký olej doporučují. Obě se v tomto případě shodly na Rosita oleji, kdy 150 ml tohoto oleje koupíte téměř za 1 200 Kč, což vám při dávkování 1/2 lžičky denně bude stačit na 2 měsíce suplementace. Pro srovnání, doplatek v lékárně na Vigantol je 58 Kč a vydrží zhruba rok.
Následovala otázka na to, jestli je tento olej vhodný i pro novorozence. Karolína Kostroňová odpověděla, že vhodný je a údajně jde o legislativní problém. Karolína Tomaides napsala, že je vhodný od 4. měsíce, ale je vhodný i pro mladší děti. Na zcela jednoznačnou otázku, jestli je vhodný i pro novorozence, jasná odpověď nepřišla. Když se ale podíváme na stránky oficiálního výrobce tohoto oleje, zjistíme, že při podávání tohoto oleje do 1 roku dítěte výrobce doporučuje konzultaci s pediatrem! Bohužel ani jedna z Karolín toto důležité doporučení nikde nezmínila.
Pokud se podíváme na doporučení českých prodejců tohoto doplňku stravy, zjistíme, že přímo v popisu produktu se píše: „Přípravek není určen pro děti do 3 let. U starších dětí doporučujeme užívání nejprve zkonzultovat s lékařem.“ Mimochodem, i tradiční výrobce olejů z tresčích jater, Norsko, pozměnilo svoje doporučení a již kojeným i nekojeným dětem tyto oleje nedoporučuje. Celosvětově uznávané doporučení je dětem do 1 roku podávat 400-500 UI vitaminu D denně. Jak je na tom zmiňovaný a propagovaný Rosita olej? V doporučené půlce lžičky je pouze 200 IU vitaminu D! Pokud bychom toto množství podávali nekojenému dítěti, tak to tolik nevadí, protože toto dítě zároveň přijímá i vitamin D, který je obsažen v umělém mléce. Na druhou stranu ale může zcela zbytečně nastat problém u dětí, které jsou kojené a jiný signifikantní zdroj vitaminu D tedy prakticky nemají. Proč tedy obě Karolíny doporučují u těchto dětí s vitaminem D čekat až do 4.-6. měsíce, respektive do prvních příkrmů a až potom podávat suplement a to ještě s nedostatečnou dávkou? MUDr. Alžběta Kouřimová celou kauzu hodnotí těmito slovy:
„Máme tu tedy situaci, kdy reálně hrozí, že kojené děti díky doporučením poměrně vlivných výživových poradkyň nemají dostatek vitaminu D. Tyto poradkyně nedoporučují suplementaci vitaminu D pro kojence, tak jak doporučují světové pediatrické společnosti. Místo toho nabízejí alternativní řešení v podobě podávání oleje z tresčích jater. Zarážející je, že se ani neshodnou na dávkování spolu, ani se svým udávaným zdrojem. Za mě tedy velmi neprofesionální jednání, které jen přispívá k mému přesvědčení, že Karolína Kostroňová a Karolína Tomaides svými radami mohou poškodit zdraví dětí. Na základě této zkušenosti bych všem při přijímání jejich rad doporučovala opravdu velkou ostražitost.“
Celý díl podcastu Pediatrie na vlastní kůži si můžete poslechnout zde. Mimochodem, když byla s těmito skutečnostmi výživová poradkyně Karolína Kostroňová ze strany dětské lékařky MUDr. Alžběty konfrontovaná, napsala ji útočnou a arogantní zprávu, že si paní doktorka měla za tisícovku zaplatit placené členství v jejím programu, kde by se skutečně vzdělala, printscreen zde. Na tomto ilustračním příkladu tedy můžete vidět, že „kauza játra“ nebyl ojedinělý incident, ale že rady kerolajny považují za nebezpečné pro zdraví dětí i další, v tomto případě atestované pediatričky.
Závěr
Možná by někoho z Vás nyní mohlo napadnout, zdali je skutečně nutný tak dlouhý a podrobný článek, když jsme celý soud vyhráli. Je nutný, a to hned z několika důvodů. Zaprvé, pokud jakýkoliv influencer anebo influencerka s desítkami tisíc sledujících veřejně doporučuje nebezpečné rady o výživě, musí dopředu vědět, že své kritiky, kteří tyto nebezpečné rady vyvrací, neumlčí žalobou! Tento soud nechť je mezi influencery důležitým precedentem, že ochrana zdraví veřejnosti je i po právní stránce pro české soudy důležitější než údajné nekalosoutěžní jednání a domnělý zásah do cti daného influencera anebo influencerky. Naše filosofie byla i v této věci stejná jako obvykle, pokud nějaký influencer anebo influencerka tvrdí veřejně lidem „A“, máme jako lidé s odbornou kvalifikací úplně stejné právo říci lidem veřejně i „B“, aby se všichni lidé mohli v daném tématu svobodně a informovaně rozhodnout. Nenecháme se umlčet a klidně se kvůli tomu budeme i soudit.
Zadruhé, kerolajna jako autorka programu Zdravé těhotenství na svých sociálních sítích přímo cílí na těhotné a kojící ženy a ve svých nebezpečných radách i nadále pokračuje. V reakci na tuto kauzu se nijak nepoučila. Přestože doporučovala těhotným ženám produkt nevhodný pro těhotné ženy, prokazatelně neznala v dané chvíli složení produktu a dělala hrubé početní chyby při výpočtu množství IU vitamínu A, za celou dobu se za své chyby neomluvila a na svých sociálních sítích stále tvrdí věci o celé kauze, které jsou nepravdivé. Navíc i nadále zpochybňuje doporučení oficiálních organizací včetně Světové zdravotnické organizace a konzumaci doplňku výživy nevhodného pro těhotné ženy i nadále těhotným ženám doporučuje. Dokonce zašla ještě dál a před lednovým soudem udělala na svém Instagramu kampaň, ve které vyzývala těhotné ženy, aby si uvařily játra a pak to vyfotily a zveřejnily. Opravdu nechápeme, jak se desítky žen mohou nechat takto zmanipulovat. My jsme přece nikdy nikde nenapsali, že by těhotné ženy neměly nikdy konzumovat játra v běžné pestré stravě. My jsme varovali před tím, že kerolajna doporučovala těhotným ženám doplněk výživy, který v denní dávce obsahoval více než šestinásobek množství vitamínu A, který i naše legislativa považuje za nevhodný pro těhotné ženy.
Z těchto důvodů si proto myslíme, že má tento rozsáhlý článek velký smysl. Všichni čtenáři nyní mají informace z obou stran a mohou se svobodně rozhodnout, jakým lidem svěří do péče své zdraví i zdraví svých dosud nenarozených dětí a jakým informacím, lidem a společnostem budou na sociálních sítích věřit.
PRÁVNÍ KROKY PROTI KEROLAJNĚ
A konečně, tímto celá kauza nutně nekončí. Náš článek jsme zveřejnili (včetně jeho aktualizací) 15. ledna 2022 a od té doby jsme se ke kerolajně nikde ani jednou nevyjádřili. Ona reagovala tak, že na nás podala žalobu k soudu a celý rok přicházely veřejné útoky a „vyjádření“ na naši adresu ze strany kerolajny bez možnosti se (v průběhu běžícího soudu) veřejně bránit. To je možné až nyní. Navíc přímo sama kerolajna ve videu zveřejněném 5 dní před soudem přiznala, že se svojí právničkou řešila, že jí za poslední rok této kauzy přibylo více sledujících než nám, takže se nemůžeme ubránit dojmu, že se svými útoky na naši adresu chtěla zviditelnit.
My jsme napsali článek o kerolajně na základě jejích veřejných příspěvků na sociálních sítích, jejichž printscreeny jsme přímo vložili do článku a v našem článku jsme řešili fakta. Kerolajna naproti tomu o nás zveřejnila video, kde nám vkládá do úst věci, které jsme nikdy nikde neřekli, a navíc si kerolajna tímto videem dělala reklamu na svůj placený webinář „Atopický ekzém v souvislostech 25.6.“, jak stojí v popisku videa. Toto video má již více než 50 000 zhlédnutí, a přestože bylo právní zastoupení kerolajny upozorněno naší advokátní kanceláří, kerolajna toto video smazat odmítla. Nevadí nám oprávněná kritika, nevadí nám ani legrace na naši adresu, ale nenecháme o sobě lhát, že jsme měli říci o výživě dětí a lepku věci, které jsme nikdy neřekli. Uvidíme, jak kerolajna zareaguje na tento článek a zdali toto video následně smaže, ale pokud ne, nemůžeme vyloučit naopak žalobu z naší strany, přestože nic takového normálně neděláme a proti dezinformacím bojujeme informacemi, nikoliv podáváním žalob.
PODĚKOVÁNÍ
Rádi bychom srdečně poděkovali také našemu elitnímu právnímu zastoupení, advokátům Mgr. Tomáši Pauchovi a Mgr. Alžbětě Kokešové a celé advokátní kanceláři eLegal.cz, díky kterým jsme vyhráli již tři soudy v řadě a nepřijdou si na nás mezinárodní společnosti ani influenceři.
Chtěli bychom také moc poděkovat nutričním terapeutkám Bc. Karin Viktorinové, Mgr. Ing. Tereze Vágnerové a společnosti STOB, že měly odvahu na svých sociálních sítích před těmito nebezpečnými radami kerolajny varovat. Rádi bychom také poděkovali Společnosti pro výživu a Informačnímu centru bezpečnosti potravin za jejich stanoviska k tomuto tématu. Dále moc děkujeme všem dalším, kteří nás v této kauze podpořili a velice nám pomohli.
A konečně, děkujeme i Vám za Vaši obrovskou podporu a slibujeme Vám, že ani v budoucnu nikdy neuhneme a žádných žalob na naši adresu se nezalekneme. Tím, že nás podporujete, chodíte na naše kurzy a webináře anebo k nám do nutričních poraden, čtete naše E-booky a zvete nás na firemní přednášky, aktivně přispíváte k tomu, že je tento boj proti mýtům a nepravdám ve výživě vůbec možný. Nesmírně Vám za to děkujeme!
Za Institut Moderní Výživy
Ing. Lukáš Roubík,
Bc. Miloslav Šindelář.